Po kolika lidech právě teď vyškovští policisté pátrají?
V současné době má náš policejní útvar vyhlášené pátrání celkem po osmapadesáti osobách na Vyškovsku. Ať už po hledaných nebo pohřešovaných lidech.

Jaký je mezi nimi rozdíl?
Pohřešovaný je ten, kterého hledáme například na základě žádosti příbuzných. Nebo jde taky o svěřence z račického ústavu. Hledané osoby jsou pak ty, po kterých pátrání vyhlásila policie a státní zastupitelství vydalo souhlas s jejich zadržením.

Utíkají často třeba svěřenci z račického zámku?
Můžu říct, že denně. Většinou jde o stejná jména. Sotva je chytíme, zase utečou. Právě včera jsem vyhlásil pátrání po dvou z nich.

Jak často se vám podaří ztracené lidi najít?
Úspěšnost je poměrně velká. Někdy se hledaní nebo pohřešovaní přihlašují sami, není to nic neobvyklého. Pátrací relace se objevují třeba v novinách i televizi. Když se tam někteří z nich uvidí, přijdou se udat.

Stalo se někdy, že jste člověka nenašli?
Od sedmadevadesátého roku pohřešujeme Annu Gutwaldovou. Soud už ji však prohlásil za mrtvou. Je pravděpodobné, že se utopila v Hané při povodních a voda ji odnesla neznámo kam. Nikdy jsme ji nenašli. Ani její pozůstatky. Z roku 2001 tady stále máme vyhlášené pátrání po mladíkovi, po kterém jakoby se slehla zem. Naposledy ho viděl jeho otec. A od osmadevadesátého je zde ještě voják z Koziny. Ten asi skončil v cizinecké legii.

Co kdyby se tito lidé někde objevili? Třeba mrtví. Poznali byste je?
Bereme si vzorky DNA od jejich blízkých. Na základě toho je potom můžeme poznat. Problém by byl s paní Gutwaldovou. Příbuzné neměla.

Za jakou dobu je možné prohlásit člověka za mrtvého?
To je různé. Určuje to soud. Záleží na podkladech. Policie s tím ovšem nemá nic společného.