PARTNEŘI SE PRODRAŽÍ. Odhrnování sněhu a sypání soli na chodníky. To je každodenní práce několika zaměstnanců Městského úřadu v Adamově na Blanensku. Lednové přívaly sněhu se městu prodraží. „Troufám si odhadovat, že náklady nám vzrostou ve srovnání s loňským a předloňským rokem až o padesát procent," uvedl tamní vedoucí odboru správy majetku města Radek Malý.

Velkou část úklidu chodníků si úřad řeší vlastními zaměstnanci, prodraží se tak hlavně spolupráce s nasmlouvanými partnery. „Například silnice máme řešené smluvně, takže tam se to projeví nejvíce," dodal.

MÉNĚ NEŽ LONI. Vyškovští silničáři spotřebovali letos oproti loňskému lednu jen zhruba šedesát procent materiálu. „Byly velké mrazy, takže jsme jezdili méně, než když se teplota pohybuje kolem nuly, jako tomu bylo loni. Na údržbu silnic druhých a třetích tříd jsme letos použili čtyři sta tun soli a tisíc čtyři sta tun inertního materiálu," informoval vedoucí vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Zdeněk Gardelka s tím, že v lednu 2016 to bylo devět set tun soli a zhruba tři tisíce tun inertního materiálu.

Letošní počasí je podle něj výhodnější také s ohledem na poškození silnic. „Když je nad nulou, sníh roztaje a voda zatéká do vozovky. Pak zase zamrzne. Vliv na poškození je tedy mnohem větší," vysvětlil Gardelka.

ZÁMEK ZAMRZL. Ve Slavkově u Brna řeší zamrzlou vodu na zámku. „Voda se nám změnila v led pod konírnami, v kasematech, u expozice a v informačním centru. Stává se to. Přímotopem se ji snažíme rozehřát. V minulosti už jsme totiž zažili, že potrubí prasklo," podotkla mluvčí zámku a města Veronika Slámová.

Zatím ani nepředpokládá, že by se mrazy podepsaly třeba na účtech za topení. „Letos jsme nově soutěžili ceny energií a plynu, kterým topíme na radnici a v technických službách. Díky tomu šla cena o čtyřicet procent dolů. Očekáváme, že i když víc protopíme, tak se to v rozpočtu výrazně neprojeví. Možná budeme dokonce platit méně než loni," doplnila Slámová.

KAROLÍNA ŠTUKAVCOVÁ

ALENA GRYCOVÁ