Vyškovsko připomíná krajinu z Ladových obrázků. Všude spousty sněhu, mráz zalézá za nehty i v poledne. A během několika příštích dní se to nezmění. Naopak, dnes mají v některých oblastech teploty klesnout až k minus dvaceti stupňům Celsia.

Počasí dělá radost hlavně milovníkům zimních sportů. V okrese si užijí zejména běžkaři, kteří mají například v okolí Studnic protažené trasy. Silné mrazy udělaly radost taky bruslařům. „Na rybnících je vrstva ledu silná osmnáct až dvaadvacet centimetrů. Mrazy byly natolik silné, že na nádržích je již možné bruslit,“ uvedl Antonín Srna z Rybníkářství Pohořelice, který s kolegy chodí prosekávat díry pro ryby. Na své si přijdou i vyznavači okrajových sportů, jako je třeba snowkiting.

Bezdomovcům pomůže ubytovna

Teploty hluboko pod nulou ale mohou být i hodně zrádné a nebezpečné. Podchlazení nebo dokonce smrt hrozí hlavně těm, kdo to přeženou s alkoholem natolik, že venku usnou. Že takové případy nejsou vzácností, potvrdil velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček. Před několika lety takovým způsobem zahynul člověk v Bučovicích.

Krušné časy zažívají nyní lidé bez domova. Ti mohou ve Vyškově najít pomoc v ubytovně v ulici 19. května. Člověk bez přístřeší se tam může vysprchovat a najde tam i nocleh. Přes den ale musí dům opustit a odevzdat klíče.

Ubytovnu již několik měsíců využívá jeden z bezdomovců. „Pobyt ho stojí třicet korun za noc, zbytek doplatí vyškovská radnice,“ uvedl správce objektu Aleš Novotný.

Bydlet v ubytovně nemůže jít každý. „Osoby vytipují pracovníci odboru sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu, kteří je před nástupem na noclehárnu doporučí,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. Město přístřeší pro lidi bez domova nabízí každou zimu od roku 2005.

Problémy s bezdomovci čas od času řeší vyškovští strážníci. „Občas někdo volá z vlakového nádraží, že bezdomovec uvnitř nesnesitelně páchne,“ uvedl velitel městské policie Petr Sedláček.

Podle něj jsou teď ve Vyškově nejvýše dva lidé bez přístřeší. „Jednoho jsem nedávno potkal. Bydlí na ubytovně. Je teď ostříhaný, oholený a umytý,“ popsal Sedláček.

Nízké teploty mohou způsobit škody na vybavení domácností. Vodaři už vyjížděli k několika zamrzlým domovním přípojkám. „To jsou pro nás ale jen menší případy. Může se nicméně stát, že praskne přípojka a vodoměr v nemovitosti, která se dlouho nevyužívá. Třeba v chalupě, jež slouží jen k rekreaci. Z prasklého potrubí začne vytékat voda, například do sklepa. A vlastník nemovitosti to zjistí až na jaře,“ varoval výrobnětechnický náměstek společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Karel Hájek.

S oteplením mohou nastat ještě větší problémy. „Když jsou mrazy trvalé, nebezpečí není tak velké. Vše je navíc chráněné vrstvou sněhu. Až se teplota zas vrátí k nule, sníh a led budou roztávat a země se začne hýbat, může být poruch více,“ doplnil ředitel společnosti Vladimír Kramář.

Doprava zatím bez problémů

Vlaky i přes mráz na Vyškovsku zatím nabíraly zpoždění nejdéle deset minut. „Několik spojů bylo opožděno více třeba kvůli srážce vlaku s osobou anebo kvůli tomu, že nákladní vlak strhal troleje. Ale kvůli mrazu větší zpoždění nenabraly, ani žádná trať na Vyškovsku nebyla uzavřena,“ shrnula mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Také na silnicích je v porovnání se situací z první poloviny měsíce klid. Vozovky jsou vymrzlé a tedy dobře sjízdné. „Tam, kde se minulý týden solilo, je vozovka už suchá. Silnice první třídy a v nižších polohách i cesty druhé třídy jsou holé a suché. Ledovka se netvoří, protože není vlhko,“ vysvětlil dispečer správy a údržby silnic pro oblast Vyškov Antonín Januška.

Na cestách druhé třídy na Drahanské vrchovině naopak ležela zejména v lesích ujetá vrstva sněhu. „Silnice tam kryjeme posypem,“ doplnil Januška.

Ode dneška už musejí být ale motoristé opět velmi obezřetní. Meteorologové hlásí, že do čtvrtka napadne až dvanáct centimetrů nového sněhu. K tomu se přidá i velmi silný jihozápadní vítr, takže hrozí sněhové jazyky.