Nechybějí ani dřevěné povozy, sáně a traktory. Nyní je muzeum bohatší o další vzácný kousek, a to anglický obilní kombajn z roku 1951. Jde o plně funkční jasně červený lesknoucí se stroj Massey Ferguson. Aby se z něho stal provozuschopný naleštěný krasavec, stálo to mechanizátora Jiřího Cupáka a jeho pomocníky dva roky práce.

„Když jsme ho získali od soukromníka, který si ho v devadesátých letech přivezl z Rakouska, byl nepojízdný, rezavý, ve velmi špatném stavu. Kompletně jsme ho repasovali. Snažili jsme se dodržet, aby všechno odpovídalo dobovému stavu,“ uvedl Cupák.

Muzeum už vlastnilo traktor od stejného výrobce, a tak kombajn uvítalo do série. „Výrobky této anglické firmy jsou v České republice ojedinělé. Tenkrát si je kupovali domácí soukromníci, dovážely se nanejvýš do Německa či Rakouska,“ dodal Cupák.

Kombajn jezdí na benzín. „Pohání ho čtyřválcový benzinový zážehový boxer. Proto by ho už dneska nikdo nepoužil. Spotřeba benzínu je totiž obrovská. Ovšem v padesátých letech to byl velice pokrokový stroj. Nahradil obyčejné dřevěné koňské mlátičky,“ vysvětlil mechanizátor.

Díky novému Fergusnovi teď už bude mít zemědělské muzeum sedm set padesát exponátů. „Kromě jediného traktoru jsou všechny stroje pojízdné. Naší chloubou je německý traktor Hanomag z roku 1941. Máme k němu i kompletní dokumentaci,“ vyzdvihnul nejstarší kousek Cupák. Zdůraznil ale, že expozice má hodnotu především jako celek. „Každá operace, která se dělala v hospodářství je v muzeu zastoupená potažními povozy i stroji. Exponáty jsou řazené podle jejich používání v průběhu zemědělského roku. Jsou tady pluhy, kypřiče, secí a sklizňové nářadí, šrotovníky, řezačky na píci a řada dalších. Kromě toho je k vidění i ukázka selské jizby, která dřív bývala na každém statku,“ dodal Cupák.

Cenný je například sedmnáctiřádkový secí stroj vyrobený továrnou Schmit Ivanovice v době druhé světové války. Nebo stroj na povřísla, který dokáže pomocí komplikovaných převodů splétat prameny slámy. Nejstarším exponátem je ruční šrotovník zrna z roku 1836.

Všechny výstavní kousky Cupák puntičkářsky opečovává a pokračuje v práci svého otce. „Expozice začala vznikat v roce 1984. U jejího zrodu stál otec. Do roku 1990 byla v Dětkovicích, ale o osm let později jsme ji převezli do Hoštic, kde jsou lepší možnosti rozšiřování, a také je přístupnější pro návštěvníky,“ uvedl Cupák o výstavě v hoštickém podniku, který je odnoží Zemědělského obchodního družstva Haná Švábenice.

Muzeum navštěvují hlavně obchodní partneři družstva a děti z okolních škol v rámci vlastivědné výuky. Jednou za čas se jeho brány otevírají dokořán i pro návštěvníky, nebo lze dohodnout individuální prohlídky.