Jako horký brambor si bučovičtí a krajští úředníci přehazují kauzu manželů Chmelařových z bučovické místní části Vícemilice. Ti už roky bojují proti nezkolaudované dezinfekční jednotce pro kamiony, která stojí vedle jejich domu. Nedávno tak dokonce obvinili bučovický stavební úřad z podjatosti.

„Když nejsou schopní za čtyři roky nic zarazit, tak je to přinejmenším divné. Ať mi tedy nikdo neříká, že nejde o podjatost. Proto jsem jim na stavební úřad poslal dopis s tímto obviněním,“ uvedl předčasem Václav Chmelař.

Vedoucí bučovického stavebního úřadu Pavel Novotný tak v rámci úředního postupu označil za podjatého svého podřízeného Zdeňka Tesaře, jeho samotného pak tajemník Antonín Kotrba. Ten také o celé záležitosti informoval krajský úřad, který měl podle něj rozhodnout, že kauzu převezme stavební úřad jiného města. To se však nestalo.

„Zřejmě to budeme muset řešit zase my. Kraj přitom nejdřív navrhoval předat záležitost jinému městu. Proč změnil názor, to nevím,“ uvedl bučovický tajemník.

I když jsou tedy Pavel Novotný i Zdeněk Tesař podjatí, kauza opět leží na bučovickém stavebním úřadě.

„Zákon totiž nepočítá s tím, že by z důvodu podjatosti vzal případ jednomu stavebnímu úřadu a svěřil jej jinému na stejné úrovni. Řízení o odstranění vícemilické stavby tedy musí dokončit bučovičtí úředníci. Tajemník však musí určit jiného pracovníka, který řízení povede,“ objasnil krajský mluvčí Petr Holeček.

Tento krok Kotrba sice podnikl, i tak však Chmelařovi ještě dlouho nedosáhnou svého. „Tesař z úřadu odešel. Na jeho místo nastoupil nový pracovník, který dostal záležitost na starosti. Problém je však v tom, že ve své funkci zatím nemá zvláštní odbornou způsobilost. Musíme ho poslat na školení,“ vysvětlil tajemník.

Jestliže mají věc v rukou zase bučovičtí úředníci, nezáleží podle Václava Chmelaře na tom, kdo z nich se případem zabývá. „I ten nový člověk je přece podřízený Novotnému, který je podjatý. To už to mohli dát klidně jinému pracovníkovi, který je aspoň odborně způsobilý. Je mi jasné, jak bude řízení pokračovat. Šlo prostě jen o to, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ řekl rezignovaně Chmelař.