Myslivci ze všech honiteb na Vyškovsku se sešli o víkendu v bučovickém zámku, aby porovnali své lovecké trofeje z loňského a počátku letošního roku.

K vidění tam bylo tři sta padesát srnčích parůžků, třináct jeleních paroží, troje daňčí a patery mufloní rohy a dokonce jedno paroží jelena sika.
„Siku našli uhynulého v lysovické honitbě. Zřejmě zahynul po střetu s autem. U nás bývá sika k vidění velice sporadicky, snad jen na sever od vojenského újezdu Březina. Nalezený kus k nám musel zabloudit až z Bouzovska, kde se vyskytuje hojněji,“ vysvětlil předseda myslivecké rady František Toman.

Podle Tomana je kvalita trofejí lepší než v minulých letech. Přesto jich na medailové pozice dosáhlo jen šest. Ani jedna z nich nedostala tolik bodů, aby si zasloužila zlato. Stříbrné a bronzové medaile udělila porota jen za srnce a škodnou. Medailí za srnce se tak můžou pyšnit například lovci Hlaváč z Brankovic, Vytiska z Heršpic, Provazník z Kozlan, Celý a Ryšánek z Rostěnic a Luska z Rychtářova. Za lišku získali ocenění Červinka z Chvalkovic u Bučovic, Kučírka z Nemotic, Grim z Milonic, Hrozek z Němčan a Cigánek z Rašovic. Za jezevce Bakrlík z Orlovic a Toman z Královopolských Vážan.

Nejvíce trofejí vystavily velké honitby, jako například Bošovice, Brankovice a Otnice. Nejkvalitnější jsou podle Tomana jako tradičně v okolí Rostěnic a Hlubočan.

Trofejní výstava je pro myslivce vždy velký svátek. Zatímco ještě vloni se uskutečnila v budově bývalého okresního úřadu ve Vyškově, letos vsadili pořadatelé na krásnější a reprezentativnější prostředí. Myslivců se tu vystřídaly za jediný den stovky.

Přispěli k tomu i bučovičtí vinaři, kteří připravili sto vzorků vín a uvařili pravý myslivecký guláš. „Zámecké prostředí výrazně výstavu zatraktivnilo. Bučovická radnice nám také na akci přispěla penězi,“ uvedl Pavel Smejkal z odboru životního prostředí vyškovského městského úřadu.

Přestože na výstavě převažovali muži v zelených uniformách, paroží lákalo i ženy. Přítel je myslivec v Němčanech, a tak jsme na takové přehlídce nemohli chybět,“ řekla třeba čtyřiadvacetiletá Kateřina Dufková z Chrlic. Podobně na tom byly i Monika Synková z Vyškova a Štěpánka Sadílková z Kroužku u Rousínova, které jejich partneři nadchli pro myslivost natolik, že se od začátku letošního roku dokonce staly mysliveckými adeptkami.