Průměrný Jihomoravan, kterého zaměstnává soukromá firma, si měsíčně vydělá téměř dvaadvacet a půl tisíce korun. V mnoha povoláních je však hrubá měsíční mzda často hluboko pod tímto průměrem. Zjistili to statistici společnosti Trexima.

„Výzkumu se účastní téměř čtyři sta firem se sídlem v Jihomoravském kraji a dvě stě sedmdesát v kraji působících firem, které ale sídlí jinde v republice. Celkem tedy šetříme více než sto třicet tisíc zaměstnanců,“ vysvětlil ředitel úseku statistiky společnosti Trexima Vladimír Smolka.

Nejméně si na jižní Moravě vydělají pečovatelé v zařízeních sociální péče a nemocnicích. Ti mají na výplatní pásce méně než deset tisíc korun. Těsně nad nimi jsou například uklízeči s výdělkem pětistovku nad desetitisícovou hranici.

„Uklízeči jsou obvykle nízko hodnoceni, protože v tomto povolání pracují lidé bez vzdělání a kvalifikace,“ uvedla vedoucí odboru trhu práce Úřadu práce Brno-město Ivana Ondráková.

Téměř průměrný výdělek mají podle statistiky tiskaři, chemici nebo hasiči. „Chemiků je nedostatek a navíc chemie je těžký studijní obor a není o něj zájem, proto máme platy vyšší,“ řekla chemická technoložka Dana Nováková z Mikulčic na Hodonínsku.

Na opačném konci žebříčku stojí manažeři. Jejich hrubá mzda se pohybuje od třiceti do pětapadesáti tisíc měsíčně. Na špici pomyslné pyramidy jsou prezidenti a ředitelé velkých podniků. Ti si měsíčně vydělají v kraji pětaosmdesát tisíc.

Podle ekonoma Marka Hatlapatky v kraji rostou platy nejrychleji z celé republiky.