Majitel budovy však vzkazuje, že se změnou otevírací doby cestující počítat nemají. Zamykat ji budou stále. „Zatím nemůžeme uvažovat o tom, že bychom halu nechávali odemčenou. Na vině je chování některých cestujících, které je neslušné a zavání až vandalismem. Před časem jsme řešili poničený automat na kávu," přiblížil ředitel společnosti Krodos, která je majitelem objektu, Jaroslav Polišenský.

Problémy podle něj dělají i bezdomovci a opilci. Výjimkou pak prý nejsou ani krádeže odpadkových košů nebo poškozené mincovníky na dveřích od toalety. „Neustále se také setkáváme s vulgárním chováním vůči našim zaměstnancům, třeba uklízečkám. A jeden případ skončil až u soudu. Muž fyzicky napadl vrátného," upozornil Polišenský. Právě poslední zmíněný incident je podle něj důvodem, proč vyškovskou halu hlídají pracovníci ostrahy.

2017je rok, kdy má začít rekonstrukce autobusového nádraží. Konkrétně v druhé polovině.

Přestože cestujícím, kteří využívají noční linky, opatření v podobě uzamčených dveří vadí, někteří ho chápou. „Pokud je to kvůli vandalismu, samozřejmě rozhodnutí rozumím. Občas jsem slyšel křik ozývající se z haly, ale zatím jsem nikdy nic neviděl přímo. V pracovní dny to není tak hrozné, ale v pátek a o víkendech se po nádraží pohybují i opilci, kteří polehávají po lavičkách," připustil cestující Tomáš Alexa, který by po rekonstrukci ocenil zejména hezčí prostředí v okolí nádraží s relaxačními zónami, jež by zpříjemnily čekání na autobus.

Horáková zase volá po větším bezpečí. „Chtělo by to nějaké klidné místo, kde si člověk může zkrátit čekání třeba dobrou kávou a jiným občerstvením," sdělila žena.

Část jejích představ má rekonstrukce splnit. V plánu je výsadba zeleně, nové posezení a lavičky. Poblíž hlavní budovy vyroste nový objekt, v němž vznikne prodejna základních potravin, trafika a občerstvení.

Co se týká přístupnosti nádražních budov v dalších městech regionu, například v Bučovicích, kde se už opravy dočkala, je rovněž na noc uzavřená. Situace je tam podle slov Polišenského přinejmenším stejná jako ve Vyškově. „Halu jsme zrekonstruovali a už v době oprav někdo posprejoval fasádu. Možná je v Bučovicích situace ještě horší," krčil rameny Polišenský s tím, že objekt navíc střeží kamery městské policie.

VERONIKA LAURA BOHÁČKOVÁ