Radnice se snaží situaci vyřešit, na městskou policii však prozatím nemá peníze. Prvním krokem k nápravě se tak může stát nově zřízená Komise Rady města pro bezpečnost, veřejný pořádek a prevenci kriminality.

Myšlenka zřídit novou komisi vzešla přímo od obyvatel města. „Rozhodli jsme se vyhovět lidem, kteří si stěžují na vandaly a nepořádek, a zřídili jsme novou komisi. Řídili jsme se přitom zkušenostmi jiných měst, kde podobná instituce už funguje,“ uvedl místostarosta Ivanovic Vlastislav Drobílek.

Členy komise přitom nejsou politici, ale obyčejní lidé. „Přihlásili se nám lidé, kteří tu práci chtějí dělat dobrovolně, momentálně jsou tři. Pokud se ale najdou ještě někteří, rozhodně je neodmítneme. Teď musíme ještě přesně dořešit, jaké budou mít členové komise pravomoci,“ řekl místostarosta.

Hlavní funkcí nové komise bude upozorňovat na nedostatky, které se dají rychle řešit. „Například na vyhlášky, které už nejsou aktuální, nebo na nepořádek a drobné přestupky, kterých si někdo z nich všimne. V budoucnu bychom samozřejmě chtěli zřídit v Ivanovicích služebnu městské policie a v takovém případě by komise se strážníky úzce spolupracovala, takže většina věcí by se dala vyřešit okamžitě,“ nastínil představu města Drobílek.

Navrženým předsedou komise se prozatím stal Karel Dřímal, dalšími členy jsou Miroslav Měrka a Vladimír Franz. „Jde nám především o bezpečnost lidí. Zatím ještě přesně nevíme, jaké budou naše pravomoci, ale samozřejmě se budeme co nejvíc snažit, aby byla komise k prospěchu,“ podotkl Měrka.

Lepší varianta

Kriminalitu v Ivanovicích v současnosti řeší vyškovští policisté, podle místních obyvatel by však místní strážníci byli lepší varianta. „Policejní stanice tu už v minulosti fungovala a bylo to rozhodně lepší než teď. Teď sem sice čas od času zamíří dálniční policie, ale většinou město jen rychle projede,“ posteskl si před časem například Petr Pečenka z Ivanovic.

Podle vyškovské policejní mluvčí Alice Navrátilové vyškovská policie situaci ve městě pravidelně monitoruje. „Policisté pochopitelně sledují dění v Ivanovicích na Hané a do města vyjíždí nejen na výzvy lidí, ale také v případě odhalení něčeho podezřelého. Stejně jako v ostatních obcích, městech a místních částech tady operují policisté s územní odpovědností,“ uvedla už dříve Navrátilová.

Přes nedostatek peněz v obecním rozpočtu se vedení města myšlenky vlastní městské policie nechce vzdát. V případě zřízení vlastní stanice chce město v budoucnu spolupracovat i s okolními obcemi, které také nemají své strážníky. Tamní radnice by totiž výměnou za pomoc mohly Ivanovicím přispívat na platy strážníků a další náklady spojené se strážnicí.