„Jednotlivé stromy bohužel zaschly kvůli podmáčení při povodních v květnu roku 2010. Dohromady jich bude kolem čtyřiceti," přiblížil vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Zavadil.

Ne všechny se však mohou odstranit rovnou. Může za to nenápadný, zhruba třícentimetrový brouk, který žije v dutinách stromů a vydává charakteristický zápach. „Minulý týden jsme si pozvali entomologa, který našel asi osm stromů, v nichž se může vyskytovat vzácný brouk páchník hnědý. Ty se budou muset pouze ořezat a jejich torza budou stát na svém místě ještě asi tři roky, než z nich brouk odletí. Navíc u dalších pěti stromů existuje podezření, že v nich brouk také žije," poznamenal Zavadil.

Práce v aleji zajistí odborná firma. „Řádově nás kácení vyjde asi na čtyřicet tisíc korun, které zaplatí město ze svého rozpočtu. Výslednou částku sníží to, že firma si ponechá dřevo, se kterým si pak už bude nakládat podle svého," vysvětlil Zavadil.

Kácení by mělo začít už začátkem příštího týdne. „Mělo by to trvat asi čtrnáct dnů. Čekali jsme na konec žní, abychom společně se zemědělci neblokovali provoz, ale doprava bude v daném úseku i tak omezená vždy jenom na pár minut. Řidiči se tak nemusí obávat nějakých dlouhých kolon," dodal.