Účastníci se dozvídají informace o všech dvanácti oborech tamního vzdělávání. „Tři obory jsou studijní čtyřleté s maturitou – stavebnictví, strojírenství a agropodnikání. Dále máme devět tříletých učňovských – strojní mechanik, obráběč kovů, instalatér, elektrikář, pokrývač, klempíř, zedník, operátor skladování a malíř a lakýrník,“ vyjmenoval ředitel školy na Sochorově ulici Petr Hájek.

Jako novinku novinku pro tento rok zmínil nové zavedení oboru obráběč kovů. „Vychází z potřeb strojírenských firem, které se týkají programování a obsluhy CNC strojů a robotických pracovišť,“ doplnil ředitel.

Na mostu v Olomoucké ulici začala rekonstrukce, pro řidiče tady platí uzavírka.
Uzavírka mostu komplikuje život řidičům ve Vyškově. Někteří zákaz ignorovali

Na akci zamířili také zástupci Integrované střední školy Slavkov u Brna. Zájemce na náměstí seznamují s obory cukrář, kuchař-číšník, truhlář nebo automechanik. Ke každému jsou k dispozici dva studenti a jeden až dva učitelé. „Dovezli jsme i Kaipana,“ připomněla ředitelka Vladislava Kulhánková.

Akce pokračuje do pěti hodin čtvrtečního odpoledne. Do té doby si návštěvníci prohlédnou také prezentaci vyškovských firem jako Velux, SMC nebo LEAR. Smyslem Dne učňovských oborů je pozvednutí zájmu o řemesla. „Všechny řemeslné obory mají velkou perspektivu, neboť řemeslníků ubývá a když je šikovný, na Úřadu práce nekončí,“ dodal Hájek.

S akcí je letos spokojený také ředitel úřadu Okresní hospodářské komory Vyškov Jiří Pinkas. „Stále mne překvapuje, kolik zábavy dokážou zúčastněné střední školy připravit. U vyškovské jsem napočítal minimálně devět stanovišť. Kromě high-end techniky jako simulátor svařování, 3D brýle, tiskárny nebo dálkového robota, bylo příjemné vidět zájem o sestavení plechových lucerniček, či montáže klasického umyvadla,“ vyjmenoval ředitel.

Největší propagaci stavařině podle něj dělaly miniaturní cihličky, lžíce a škrobová malta. „Kupodivu zvláště děvčata postavila krásné domečky. Slavkovští dovezli pojízdnou cukrárnu, takže každé dítko mělo v puse lízátko. V obležení mají každoročně závodní simulátor. Jsem rád, že jejich truhláři mají nový laser, s kterým obohatí výuku o výrobu dekorací, které předvedli i v jejich stánku,“ ocenil Pinkas.

Pochválil také přítomné čtyři zaměstnavatele, kteří děti zabavili soutěžemi s odměnou. „Těm nejmenším udělal největší radost skákací hrad, akci bychom chtěli zopakovat také za rok. Pro nás je důležitá uvážlivá volba střední školy a tato hravá forma na vyškovském náměstí techniku a řemesla dětem přibližuje. Chtěli bychom, aby víc základních škol dorazilo organizovaně a ne v režimu individuálním,“ pokračoval Pinkas.

Vyzdvihl také zájem o stánek hospodářské komory. Den učňovských oborů nemá stejnou formu jako Veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí, který se koná už třináctého října ve Slavkově u Brna.