„Zjistili jsme, že vanadu je v místě čtyřikrát víc a síranů desetkrát víc, než je povolená norma. Pro jistotu jsme ale udělali ještě jeden rozbor, který však vyšel naprosto stejně. Jak budeme dál postupovat, bych ale zatím zmiňovat nechtěla. Už jsme se ale dohodli s firmou, která výrobek naváží, na předběžných opatřeních,“ informovala Jana Pokludová, vedoucí odboru Vodního hospodářství z České inspekce životního prostředí.

Firma Zepiko už od září, kdy lidé na problém upozornili, zastavila navážku výrobku Prestab. Její ředitel je ale stále přesvědčený o tom, že výrobek je v pořádku. „Vyžádali jsme od chemičky Precheza, která hmotu vyrábí, ekotoxicitu za letošní rok. Stále nám ji ještě neposlali. Inspekce už ale zhlédla všechny naše protokoly, měli jsme tu dokonce i odborníky. Podle nich by se ale do vody vyluhovat neměl,“ vypověděl ředitel Zepika Zdeněk Ohniště.

Hodlá tak zažádat na příslušných odborech o výjimku k užívání Prestabu. „Ze zákona je totiž možné opravit plán likvidace a dostat výjimku. Žádost nám vypracuje odborná firma a my ji podáme na krajský úřad Jihomoravského kraje,“ prozradil své plány Ohniště.

Trestní oznámení

Starostové jsou ale z jednání České inspekce životního prostředí zklamaní. „Do protokolu napíšou, že hlína nevyhovuje a neměla by se do zemníku navážet, ale nic nezakážou. Když ne oni, tak opravdu nevím kdo. Inspekce požaduje zákaz po stavebním úřadě, ale ten s tím nemůže nic dělat. Nejspíš všichni čekají, až se to vsákne do země,“ zlobil se starosta Moravských Málkovic Jan Bouda.

Starostové okolních obcí se ale přesto nevzdávají a snaží se problém řešit. „Protože stále nikdo nic nedělá, aby nám pomohl, uvažujeme se starosty z okolních obcí, že podáme trestní oznámení za obecné ohrožování,“ doplnil Bouda.

Ředitel Zepika na jednu stranu lidem rozumí. Na druhou podle něj ale existuje spousta důkazů, které jsou na jeho straně. „Chápu, že vznikla panika. Ale když nás chce někdo obvinit, tak argumenty by měly být pádné. Když třeba profesor z Masarykovy univerzity z katedry chemie řekne, že je to v pořádku, tak nevím, kdo jiný by to měl vědět lépe,“ myslel si ředitel Ohniště.

Důvodem, proč na hlínu lidé upozornili, je strach o pitnou vodu. Podle společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov je ale jejich zdroj pitné vody v pořádku. „O případu jsem slyšel. Pokud vím, stačilo doložit vodoprávní řízení a vše by mělo být v pořádku. Zajišťujeme kontrolu a podle výsledků jsme v našem zdroji žádné kovy nenašli,“ informoval ředitel společnosti Vladimír Kramář.