Od předminulé zimy je napuštěný pístovický rybník, který také nedávno prošel rozsáhlejší rekonstrukcí. Ti, kteří se těší na jeho výlov, ovšem mají smůlu. „Výlov pístovického rybníka se letos nechystá," vzkázal vodohospodář z Rybníkářství Pohořelice Aleš Vavřina.

Komu jde naopak jen o podívanou, může si přijít na své už v sobotu. První říjnový výlov pro veřejnost se bude konat u rybníků v rousínovské místní části Vítovice a také v Račicích.

Pouze malé ryby

Ryby si odtamtud však nebude možné odnést. „Jsou to malé chovné rybníky, ve kterých jsou malé ryby, takže se zájemci můžou pouze přijít podívat. Prodávat ale nebudeme," potvrdil předseda vyškovské organizace Moravského rybářského svazu Radoslav Kotík.

Větší ryby poputují do sportovních vod, menší pak zakrmí v nádrži ve Starých Hvězdlicích. Tu vyškovští rybáři získali do pronájmu od státního podniku Lesy České republiky.

Ne všechny místní organizace ale výlovy pořádají. „Máme nádrže pro sportovní rybaření, které zarybňujeme, ale výlovy neděláme," informoval předseda slavkovské organizace Moravského rybářského svazu František Capita. Ryby loví pouze sportovně a někdy je vrací zpátky do vody.

Právě do sportovních nádrží se dostanou také ryby chycené 18. října v Malém Kačenci. Ani tam tedy k prodeji nebudou.

Teprve koncem měsíce se veřejnost dočká komerčního výlovu s prodejem. 25. října vyškovští rybáři budou lovit vyškovskou Jandovku. „Lidé budou mít možnost koupit si ryby za přijatelnou cenu," poukázal Kotík.

Raději z obchodu

Přestože akce pokaždé naláká velké množství nakupujících návštěvníků, najdou se i takoví, kteří třeba o čerstvě vyloveného kapra zájem nemají. „Míváme ho maximálně na Vánoce, a to kupujeme jen půlku v supermarketu. Děti ho moc nejí a celého bychom tudíž nespotřebovali," potvrdila například Vyškovanka Pavlína Půžová.

Výlov Jandovky rybáři budou pořádat i navzdory nedávným problémům, kdy se potýkali se ztrátou mnoha kusů při povodni. Tu způsobila voda z potoka Drnůvka, která se do nádrže vlila a odplavila tak část ryb do Hané. „Nevíme, o kolik metráků ryb nás povodeň připravila, ztráta je to ale velká a peníze nám nikdo nevrátí," podotkl Kotík. Proto na výlovu letos přibudou také ryby dovezené z Vysočiny.

Odtamtud mívá štědrovečerní večeři třeba Radoslav Švéda. „Mí tři synové jsou velcí rybáři. Každoročně jezdí rekreačně lovit na Vysočinu, kde ryby chytají a zase pouští. Pokud ale nějakou chci, objednám si ji právě u nich. Už jsem si tak zamluvil kapra na Vánoce," uvedl Švéda.

V rybnících na Vyškovsku se kromě kaprů běžně chovají také štiky, líni nebo candáti. „Povolené druhy ryb jsou dané krajem, o tom, které druhy jsou optimální, rozhoduje Agentura ochrany přírody," objasnil Capita.

TEREZA NOVOTNÁ