Široký sortiment nabízí například Zahradní centrum Necho v Břeclavi, kde již letošní zahrádkářskou sezónu odstartovali. „Už k nám jezdí víc zákazníků než před nedávnem. Letos je to všechno posunuté o pár týdnů dřív,“ přiznala Deníku vedoucí břeclavské prodejny Kateřina Jankovičová.

Zájem mají lidé takřka o všechno, výjimkou nejsou nejrůznější stromky, keře nebo traviny. „Někteří nedočkavci nakupují už i letničky. Hodně lidí je nakupuje navzdory riziku přízemních mrazíků,“ pokračovala Jankovičová.

Na první únorové návštěvě tropického skleníku v areálu hodonínské nemocnice. K vidění je unikátní sbírka cykasů, zralé plody monstery i další rostoucí a kvetoucí skvosty.
VIDEO: Tropický ráj se v Hodoníně znovu otevřel hostům i s evropským unikátem

Zákazníci tam nakupují jak klasické muškáty nebo surfínie, tak méně tradiční druhy jako jasmín. „Pozor si klienti musí dávat na sazenice zeleniny, které jsou na mrazy náchylné a můžou omrznout. Lze se na to ale připravit, stačí je přikrýt pytlovinou,“ poradila Kateřina Jankovičová za břeclavské Zahradnické centrum Necho. Největší nápor očekávají přibližně za dva týdny.

„Předpokládám, že se to rozdělí na dvě skupinky. Jedna začne chodit ještě v dubnu, to je ta nedočkavější, druhá pak v první polovině května, kdy už je větší jistota, že nebude mrznout. Nápor tak bude rozdělený na dvě období,“ dodala Jankovičová.

Na státním zámku Rájec nad Svitavou otevřeli ve středu tamní skleníky s unikátní sbírkou kvetoucích kamélií. Ta v současnosti obsahuje kolem čtyř stovek klasických i méně známých odrůd a je nejrozsáhlejší v republice.
VIDEO: Na Valentýna kamélii. V Rájci otevřeli skleníky s jedinečnou sbírkou

Rychlejší začátek letošní zahrádkářské sezóny potvrdil také vedoucí Zahradního centra Bučovice Josef Berčák. Rovněž na Vyškovsku letos zahradnictví a hobby markety vzali amatérští zahrádkáři útokem o týdny dříve. „Dá se říct, že čím víc se bude blížit svátek Pankráce, Serváce a Bonifáce, tím více budou lidi chodit,“ predikoval Berčák.

V příštím týdnu však meteorologové očekávají výrazné ochlazení. Výjimkou nebude ani vysoká oblačnost a déšť. „Oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo občasný déšť, v nejvyšších polohách i srážky smíšené. Nejnižší noční teploty devět až šest stupňů Celsia, nejvyšší denní devět až dvanáct stupňů,“ popsala třeba úterní předpověď Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Mandloňový sad nad Hustopečemi je v plném květu. Letos vykvetly mandloně zhruba o čtrnáct dní dříve, než bývá zvykem. A to ve středu 6. března.
Je to tady. Mandloně v Hustopečích rozkvetly. Čtrnáct dnů před slavnostmi

I přes očekávanou nepřízeň počasí se ale nadšenci mohou na zahrádkaření dopředu připravit. Novinkou je v letošním roce například služba Otoč květináč. Díky ní mohou zájemci odnést použité plastové květináče na jedno ze šesti jihomoravských sběrných míst a dát jim tak nový život. Čtyři z nich se nacházejí v Brně, další pak v Šebrově na Blanensku nebo v Hodoníně.

Ne všichni jsou ale z nového projektu nadšení. „Osobně dávám květináče, které nevyužiji, do plastů. Je mi celkem jedno, zda z nich bude drť k využití v recyklaci nebo něco jiného. Pro opakované využití v zahradnictví je problematický přenos chorob a škůdců,“ zamyslela se například Eva Vágnerová.

Projekt vrácení nepotřebných plastových květináčů funguje nově na jihu Moravy.
MAPA: Staré květináče získají nový život. Víme, kde jsou v Brně sběrná místa

Naopak za dobrý nápad považuje projekt Irena Mejzlíková. Oceňuje zejména vymizení dalších nákladů na následnou recyklaci. „Jedná se o další využitelnost plastového výtvoru. Docela bych uvítala, kdyby bylo možné plastové květináče odložit v každém zahradnictví a kdo by potřeboval, vzal by si,“ zhodnotila žena.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Top opravené památky na Blanensku soutěží o prestiž i peníze

Zdroj: Deník/Jan Charvát