Bruslaři z Vyškova a okolí se tak po jeho hladině projedou zřejmě zase až za rok.

Z přírodních ledových ploch tak Vyškovanům letos zbude jen Jandovka. „Hladina je sice také níž, ale bruslení to snad problémy dělat nebude,” podotkl předseda místní organizace Moravského rybářského svazu Petr Uhlíř.

Oproti tomu jiné rybníky zůstanou jako vždy pro bruslaře zapovězené. „Na chovných rybnících vysekáváme díry do ledu, aby se voda okysličovala, takže bruslařům hrozí nebezpečí proboření nebo pádu do díry,” vysvětlil rizika bruslení například na malém Kačenci Uhlíř.

Vyškované, kteří nechtějí vyjíždět nikam za město a hledají místo k bruslení v dosahu, tak můžou využít zimní stadion. „Přesné rozpisy otevírací doby jsou každý den aktualizované na stránkách Správy majetku města Vyškova. Obecně máme bruslení pro veřejnost vždy v pátek a v sobotu odpoledne, někdy i v neděli. Jinak jsou víkendy beznadějně plné, hraje u nás množství hokejových družstev, šance na pronájem plochy bývá až po desáté hodině večer,“ podotkl vedoucí zimního stadionu Petr Přikryl.

O tak pozdní pronájem plochy však už podle něj přílišný zájem není. „Sice je tam výrazně nižší cena, do deseti hodin se platí 2200 korun a po desáté už jen 1600 korun, ale časově je to už pro mnoho lidí málo zajímavé,“ dodal Přikryl.

Lidé se tak spíš spoléhají na volně otevřenou plochu v pátky a o víkendech. Nebo vyrážejí za město. „Teď už moc bruslit nechodím, ale dřív jsem vždycky mířil na Kačenec. Jestli budu chtít letos provětrat brusle, asi vezmu auto a vyrazím někam do přírody, na stadion se mi mezi davy lidí nechce,” podotkl například Jiří Antonín.

Lidé z menších obcí regionu volí k bruslení hlavně přírodní ledové plochy. K bruslení láká v zimě třeba zatopený lom Hartlovka u Lulče. „Je to zdarma, lidé tam chodí víceméně na vlastní nebezpečí. My vždycky na zimu část vody upouštíme, takže snížíme hladinu, aby se tam nemohly tvořit vzduchové kapsy, jako tomu bývá třeba na přehradách, kde je riziko proboření výraznější. Samozřejmě když končí zima, otepluje se a led taje, tak bruslení nedoporučujeme, ale to už je na zvážení každého člověka, jestli to riskne,“ vysvětlil místostarosta Lulče Petr Mrázek.

Čas od času, když se lidé domluví, podle něj funguje i umělá ledová plocha. „Hasiči někdy nastříkají část hřiště vodou, takže se dá bruslit i tam. Záleží to vždycky na domluvě a je to také zdarma,” dodal Mrázek.

Zabruslit si hned na dvou rybnících můžou i lidé z Ivanovic na Hané. „Přírodní místa tu máme, lidé ale můžou v zimě chodit i na umělou ledovou plochu, kterou provozuje na Rozvízu Tělocvičná jednota Slovan Ivanovice na Hané,” uvedl starosta Jozef Heretík.