„Ve Vyškově máme dvanáct kamerových bodů. Loni jsme ale žádný další nepřidali. Určitě chceme ale nějakou kameru dát třeba do Smetanových sadů. Všechno ale záleží na penězích,“ připomněl velitel Městské policie Vyškov Petr Sedláček.

Pomáhají dost

Díky kamerám už policisté mnohokrát zasáhli. „Kamery svůj smysl určitě mají. Pomáhají nám při každodenní práci. Díky nim jsme řešili různé přestupky i závažnější události. V roce 2009 jich bylo čtyři sta osmačtyřicet a vloni čtyři sta jedenaosmdesát,“ vyčetl ze statistik Sedláček.

Poslední případ, který kamery zachytily, byl z oslav nového roku. „Kamery zaznamenaly dva mladíky na Masarykově náměstí, kteří kopali do věcí. Předtím jsme díky nim zase dopadli řidiče, který měl téměř dvě promile alkoholu v krvi,“ zmínil některé případy Sedláček.

Vyškovští strážníci mají před sebou další výzvu. „Nyní bojujeme hlavně za lepší přenos signálu. To je naší prioritou. Kamerový systém máme hlavně díky dotaci, kterou jsme získali od ministerstva vnitra. Ta činila dva miliony sto tisíc korun. Celkem nás systém stál už asi čtyři miliony sedm set tisíc korun,“ uvedl Sedláček.

Ostatním městům se ale dotaci získat zatím nepodařilo. „Kamerový systém plánujeme zřídit. Je to ale otázka peněz a dotací. Máme už sice dvě konkrétní nabídky, v první řadě musíme vyhlásit výběrové řízení,“ potěšil vedoucí slavkovské městské policie Pavel Ehrenberger.

Při menším počtu strážníků je podle jeho slov těžké udržet pořádek ve všech lokalitách města. „Jsme na celé město jen čtyři. Kamery by určitě pomohly snížení trestné činnosti,“ prohlásil Ehrenberger.

Lépe jsou na tom s počtem strážníků v Bučovicích, kde bezpečnost lidí chrání šestice mužů.

I ti by ale kamerovým systémem nepohrdli. „Zavedení kamerového systému zvažujeme. Je třeba to pořádně promyslet. Vše záleží na rozpočtu města,“ prohlásil velitel bučovické městské policie Jiří Wasserburger.

Výběr místa

Podle něj největší úskalí spočívá v tom, kam kamery umístit. „Po diskotéce před Štědrým dnem jsme měli poprvé rozkopané popelnice ve Slavkovské ulici. Je tedy otázka, jestli dát kameru zrovna tam, kvůli jednomu případu. Museli bychom tedy vše důkladně probrat,“ přemýšlel bučovický velitel. Podle něj totiž dochází k poškozování majetku plošně po celých Bučovicích.

O instalaci kamer už bučovičtí strážníci jednali s novým vedením radnice. „Měli jsme předběžnou diskuzi s novým starostou, který plánuje zlepšit bezpečnostní situaci ve městě. Možná se tedy dostane i na kamery,“ přál si Wasserburger. Zbývající dvě města regionu by kamerovým systémem určitě nepohrdla. „Uvažujeme, že bychom po dohodě s okolními obcemi zřídili svoji policii nebo pořídili kamerový systém. Všechno je ale otázka peněz,“ překvapil informací místostarosta Ivanovic na Hané Vlastislav Drobílek. Právě ivanovičtí si totiž stěžují na to, že státní policie v místě zrušila svou služebnu.