Pozdě odpoledne nachystali pořadatelé naučnou jezdeckou show pro děti. Vojáci pak nastoupili na sedmnáctou hodinu u kučerovské radnice a zahájili tak hlavní program. Nejdříve lidem ukazovali blíže své zbraně a zodpovídali jakékoliv jejich dotazy. Jeden z nich mířil třeba na materiál, který tehdy tvořil kule do palných zbraní. „Byly z olova. Pokud vás zasáhly třeba do nohy, byl to v lepším případě pouze konec pro vaši vojenskou kariéru. Způsobovaly těžká zranění,“ vysvětlil jeden z nadšenců v dobové francouzské uniformě.

Na Masarykově náměstí si účastníci připomněli šarvátku, která předcházela slavné bitva u Slavkova.
Vyškovem burácela střelba. Podívejte, jak napoleonští vojáci bojovali na náměstí

Bubnování brzo ohlásilo nástup do bitevní ukázky, ve které stáli Francouzi proti spojenecké armádě. Kučerovem se rozléhaly rány z výstřelů stejně jako rozkazy velitelů, došlo i na boj z blízka. Účastníky v dobových uniformách obdivovali lidé všech věkových kategorií, které neodradilo ani chladné počasí.

Zdroj: Deník/Jakub Dostál

Pro všechny návštěvníky bylo k dispozici občerstvení a po ukázkách zájemci využili možnosti ke shlédnutí videí z napoleonských akcí v sále kulturního domu. „Na kučerovské návsi probíhají napoleonské ukázky již přes deset let. Vždy ve středu předcházející zimním vzpomínkovým akcím na slavkovském bojišti,“ vysvětlovala starostka obce Marie Lokajová.