To potvrdil i ředitel bučovických technických služeb Karel Koudelka. „My sůl moc nepoužíváme. Když už, tak na kopce nebo hodně používané silnice. Zatím jsme jí spotřebovali jen pět metrických centů,“ uvedl Koudelka.

V Bučovicích používají totiž převážně písek nebo štěrk. „Silnice sypeme pískem, který pravidelně doplňujeme. Letos jsme spotřebovali asi třicet tun a další máme objednané,“ objasňuje spotřebu Koudelka.

Ten letošní zimu vidí téměř srovnatelně s loňskou. „V rozpočtu jsme počítali s tuhou zimou, takže jsme se předzásobili materiálem. Naštěstí nás ale nestihly zatím žádné kalamity jako loni. Přesto vidím zimu podobně, jako v minulém roce,“ uzavřel.

Na letošní zimě ale zatím rozhodně ušetří město Vyškov. „Minulý rok jsme za zimu utratili kolem šesti milionů pěti set tisíc korun. Ještě nevíme, co nás letos čeká. Už teď ale víme, že letošní zima nás nebude stát tolik peněz, jako loni. Odhaduji, že se budeme pohybovat na dvou třetinových částkách,“ myslel si ředitel vyškovských technických služeb David Olejníček.

Vyškovské technické služby mají podle Olejníčka smlouvu s městem Vyškovem. V té je dané, že nemají dopředu danou částku, kterou mohou utratit. Město vyčlení peníze z rozpočtu a službám podle faktur práci zpětně proplatí. „Města teď určitě jásají, protože mají velké rezervy. Třeba Vyškov podle posledních informací by měl mít plán do rozpočtu na rok 2011 právě šest milionů pět set tisíc korun,“ prozradil Olejníček.

Podle jeho informací za listopad utratili asi sto padesát tisíc korun. Čísla za prosinec 2010 budou k dispozici asi 15. prosince.

Všechny materiály, které Vyškovské služby používají mají schované ve skladech vyškovské Správy a údržby silnic. „Třeba sůl máme schovanou u susky, a bereme ji podle potřeby. Vzájemně si s nimi hlídáme množství. Nyní máme třeba objednávku na dalších dvě stě tun soli, tuším z Německa. Používáme ale jak sůl, tak posypové materiály,“ doplnil Olejníček.

Rozhodně se ale materiálem nešetří. Podle posledních čísel se jen na okresní město vysypalo sedmdesát tun štěrku, čtyřicet tun písku a pětatřicet tun soli.

S odklízením sněhu ani s nedostatkem posypového materiálu nemají problém ani technické služby ostatních měst. „U nás už je tradicí, že sůl nepoužíváme. Inertních materiálů ale máme dostatek. Stíháme také vše bez problémů odklízet, protože máme natrénované už z minulé zimy,“ zmínil ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

A stejně jsou na tom i v Rousínově. „Soli máme dostatek, zatím jsme totiž používali spíš inert. Loni byla zima mnohem náročnější. To nám s odklízením sněhu pomáhaly i jiné organizace,“ zavzpomínal vedoucí rousínovských technických služeb Václav Hůlka.