Při hasičském cvičení na konci června střelmistři zdemolovali budovu, z níž zbyly pouze tři obvodové zdi a několik vnitřních dřevěných konstrukcí. Potřebovali na to zhruba patnáct kilogramů výbušniny. „Zkoušeli jsme si průrazy stěn a nosníků, vše co využijeme při záchranných akcích. Dbáme především na bezpečnost. Nedávno jsme odstřelovali stěnu sedm metrů od oken a neprasklo ani jedno, “sdělil vedoucí trhacích prací v rámci cvičení Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky Martin Červenka.

Do areálu se hasiči ještě vrátí. „Od šestého do desátého srpna budeme odstřelovat další části budovy,“ dodal Červenka.

Bývalé UP závody mají být srovnané se zemí v příštím roce. „Do konce letošního října se firma postará o demolici jednoho traktu,“ sdělila mluvčí Bučovic Martina Hašková.

Parcely chce město nabídnout pro stavbu domů. „Nové bytové domy by potěšily hlavně mladé páry, které hledají bydlení. Je tam dost místa i pro park, který by oblast zkrášlil,“ komentoval Jaroslav Kalivoda z Bučovic.

Na studii, která napoví, jaké typy domů se v místě budou nacházet, se aktuálně pracuje. „Přibližně do dvou let by lidé mohli začít stavět,“ doplnila Hašková.

Pro koupi bučovického areálu UP za sedmadvacet milionů korun zvedli zastupitelé města ruku v lednu letošního roku. Jednání o odkupu s vlastníkem, soukromou firmou Nafea, však trvalo mnohem déle. Majitel chtěl ještě před dvěma až třemi lety trojnásobek. Celková částka, kterou Bučovičtí do koupi a vyčištění areálu vloží, se pohybuje okolo padesáti milionů korun.

ALENA GRYCOVÁ
MARTINA MORESOVÁ