Nabídka města firmu šokovala

„Výzva k předložení nabídky pro ozvučení byla docela šok. Pokud pominu nepřesné zpracování, tak největším problémem je požadavek ozvučit stadion tlampači a slabými stovoltovými bedýnkami. Koncepčně je toto řešení účinné asi tak, jako kdyby si někdo koupil nové auto a chtěl v něm mít motor na dřevoplyn,“ řekl jednatel společnosti Master Sound Stanislav Zhejbal, jehož firmu zadavatel také oslovil.

Podle něj je zpracování nesmyslné a amatérské. „Takové ozvučení mají obecní rozhlasy nebo vlaková nádraží. V moderním ozvučování se tento systém ale už deset let nepoužívá. Tenhle postup ořeže výšky a basy. Problém je i s tribunou, která pojme okolo tisíce lidí a kterou má ozvučit zesilovač o výkonu sto dvaceti wattů. Ten je obvyklý spíše pro domácí Hi-Fi věže, nebo ozvučení k počítači. Ve chvíli, kdy se lidé na tribuně začnou bavit nebo bouřlivě fandit, uslyší maximálně souseda,“ pobavilo jednatele.

Ten nebyl sám, koho požadavek udivil. „Samozřejmě mě to překvapilo, takže jsem se na věc informoval. Požadavek prý osloveným firmám nabízí volnější prostor, jak stadion ozvučit. Nicméně nepředpokládám, že by zadavatel chtěl zakoupit nedostačující systém,“ svěřil se ředitel Městského kulturního střediska ve Vyškově Luboš Kadlec, který měl coby bývalý vyškovský místostarosta na povel mimo jiné právě sport.

Ředitel Správy majetku města Vyškova Milan Maštera si za regulérností veřejné zakázky stojí. „Požadavek nebyl laický, ale volnější. Vychází ze zkušeností v ozvučování sportovišť. Podkladem byly technické parametry získané z více zdrojů. Z nich bylo zřejmé, že pro naše sportoviště je nejvhodnější stovoltový ozvučovací systém. Popis zadání jsme zvolili velmi volně, ale byly pevně stanovené základní podmínky, tedy zátěž v systému sta voltů, výkon zesilovačů a vstupní a výstupní zařízení, zprovoznění systému včetně provozní zkoušky,“ prohlásil Maštera.

Stovoltový systém má snížit ztráty

Podle jeho slov byla tato volnost daná tím, že při poptávkovém řízení nelze uvádět katalogové názvy a výrobce jednotlivých dílů. „Zvolili jsme stovoltový systém rozvodu, protože ho potřebujeme roztáhnout na víc stanovišť. Při jeho využití dojde ke snížení výkonových ztrát na vedení,“ tvrdil Maštera.

Nové ozvučení má být k dispozici už na letošní nejvýznamnější akce, a to na Mistrovství Evropy mažoretek a Mistrovství ČR družstev v atletice.

Maštera navíc osloveným firmám nabídl prohlídku a získání dalších doplňujících informací k zakázce. Žádná z nich se ale prohlídky nezúčastnila. Budovaný systém podle vedení areálu tvoří základ pro možnost napojení nového zvuku na další sportoviště. „Máme v úmyslu obsáhnout celý areál, včetně zimního stadionu. Standardem dnes bývá třeba evakuační rozhlas. Dosáhneme tím toho, že budeme schopni v deset hodin večer ohlásit na všech sportovištích, že se areál zavírá,“ obhajoval systém vedoucí sportovního areálu Jiří Hajzler.

Redakce Vyškovského deníku Rovnosti oslovila nezávislého odborníka, který se ozvučením sportovišť zabývá. A ten skutečnost, že je stovoltový systém nedostačující, potvrdil. „Požadavky, které jsem viděl, jsou směřované skutečně pouze na informační nebo evakuační systém, který nemá dynamiku. Pokud by se celé ozvučení řešilo pouze stovoltovým systémem, musel by se zvolit nesčetněkrát větší počet reproduktorů. Pro tisíc posluchačů a obzvlášť na Mistrovství Evropy mažoretek by toto ozvučení bylo fiaskem. Na takové formě ztroskotala spousta sportovních areálů, ve finále docházelo k velkému přetížení celé zvukové sestavy,“ informoval obchodní manažer firmy HDT impex Lukáš Nouza.

Obchod je prý domluvený už předem

Zhejbal je navíc přesvědčený, že vypsání veřejné zakázky je jen zastíracím manévrem. Ze zákona totiž musí být rozeslána více společnostem. „Zpracování je nesmyslné a amatérské. Každý, kdo se v oboru trochu vyzná, musí usoudit, že je to jen špatně opsaná nabídka od někoho, kdo ji už předtím zpracoval a výběrové řízení podle všeho vyhrál,“ je přesvědčený.

Jeho firma má sice bezmála dvacetiletou historii, ale teprve před rokem přešla z fyzické osoby na společnost s ručením omezením. „Přitom v zakázce byl tříletý požadavek historie firmy. Takže požadavek nesplňujeme, tím pádem nás dopředu z výběrového řízení vylučuje. Proč nás tedy oslovili? Prostě to zadavatel nemohl myslet vážně,“ doplnil Zhejbal.

Podle něj jde o systémový problém. „Očekával jsem, že samotnému výběrovému řízení bude předcházet zpracování projektu ozvučení, a teprve zadání samotné realizace bude předmětem výběrového řízení,“ myslel si Zhejbal.

Z dodaných nabídek vypracuje pětičlenná komise protokol o výši nabídek s celkovým hodnocením. Výsledky řízení pak schvaluje Rada města Vyškova na svém jednání.