Prvotní myšlenka na uspořádání této víceméně recesistické akce vznikla v hlavě rodáka z Olšan Romana Rösse před čtyřmi lety. „V podstatě mě k ní přivedl můj kamarád David Volf, který má rád pivo. Seděli jsme v hospodě a přišla řeč na to, že v Olšanech se pořádá strašně málo akcí. Všude jsou různá vinobraní. A David řekl, že bychom mohli udělat pivobraní. Jsem typ, který se chytne snad všeho. A během čtrnácti dnů se akce ve vesnici konala," popsal pořadatel Roman Röss.

Prvním rokem dovezl dvanáct druhů piv, která návštěvník běžně v restauraci nebo hospodě nedostane. „Postupně jsme nabídku rozšiřovali a teď jich bude devětadvacet. Stejně jako přibývá vzorků, stoupá i počet návštěvníků. Poprvé jich přišlo asi tři sta, pak pět set. Snad se letos dostaneme na tisícovku," doufá organizátor pivobraní.

Lákadla jsou podle něj obrovská. „Kromě zlatavého moku budeme nabízet i zhruba deset druhů koktejlů, nebude chybět Mojito nebo Tequila Sunrise, dětem se bude točit limonáda. Připravená bude řada soutěží, například v mixování piva nebo jízda na klasických běžkách po asfaltu. Chceme, aby byla legrace a lidé si ji pořádně užili. Samozřejmě chystáme i taneční zábavy," přiblížil Röss.

Ty se budou konat dvě. „Program začne v pátek ve čtyři hodiny odpoledne a na večer, od devíti hodin, máme naplánovanou Oldies Party, která potrvá do sobotních ranních hodin. Půjde o reprodukovanou hudbu. V sobotu se pak návštěvníci můžou těšit na skupinu Panorama Band, která spustí také v devět večer. Příští rok chci zajistit živou kapelu na oba dny," uvedl pořadatel.

Akce si vyžádá omezení v dopravě. Od pátečního poledne do neděle bude olšanská náves pro motoristy uzavřená. „Letos s námi spolupracuje i obec, která například zajistila policejní hlídku po dobu trvání pivobraní. Přece jenom, když jde o záležitost spojenou s alkoholem, je na místě očekávat ze strany účastníků, kteří se ocitnou pod jeho vlivem, nějaké komplikace," připustil Röss.

Vstup na Olšanské pivobraní bude po celou dobu zdarma. Za občerstvení už ovšem návštěvníci zaplatí. „Cena piv se bude pohybovat od pětadvaceti do čtyřiceti korun. Záležet bude na tom, jestli půjde o desítku, jedenáctku, dvanáctku nebo třeba speciály," přiblížil pořadatel, který pivo vůbec nepije. „Po všechny tři dny budu abstinovat. Nejenom proto, že pivu neholduji, ale také kvůli doplňování zásob," naznačil Röss.