„Jako strana jsme o zimním stadionu nediskutovali. Našly by se různé názory. Projednali jsme a podpořili výměnu technologie. Podle mě je to ale zařízení, které bere velkou sumu peněz. Dovedu si představit, že by se použily jinak,“ naznačila kandidátka za vyškovské Občanské demokraty Dagmar Nepeřená.

Někteří lídři přemýšlí ekonomicky. Pokud je stadion využívaný, není důvod ho neopravit. „Všechno souvisí s využitelností. Jestli je dost dětí, které se zimním sportům věnují, dost trenérů a lidí co se o to chtějí zajímat, tak není důvod, proč stadion rušit,“ myslí si lídr politické strany Věci veřejné Jiří Krutílek.

Město Vyškov už problém stadionu projednávalo několikrát. Oprava by ale stála desítky milionů korun. „V rozpočtu byly peníze na postupnou rekonstrukci, která je reálná. V současné době se tam dělají základní opravy mrazícího zařízení. Problém jsou ale podkladové desky a únik chladu. Budova totiž potřebuje zateplení,“ uvedl některé problémy místostarosta města Roman Celý (KDU-ČSL).

Stadion se tedy opravuje postupně. Dosloužily třeba kotlové výparníky. „Nyní vyměňujeme kotlové výparníky za deskové. Modernizujeme také jeden chladivý kompresor. Zaměstnanci Správy majetku města Vyškova mimo jiné nově natřeli stěny vstupní chodby, stěny haly zimního stadionu a zábradlí. Udělali velkou opravu prostor trestné lavice a střídaček. Hotová je i první etapa opravy střechy nad sektory diváků,“ informovala tisková mluvčí Vyškova Dana Bednářová.

Podle Celého je postupná rekonstrukce nejvýhodnější. „Rozpočet na opravy se pohybuje kolem padesáti milionů korun. Město dnes tolik prostředků nemá a musí proto plánovat postupnou rekonstrukci. Nemá cenu uvažovat o bourání a nové výstavbě. Město také přemýšlelo o zrušení, ale poptávka po zimních sportech je,“ doplnil Celý.

Někteří lídři si naopak myslí, že o budoucnosti stadionu by se mělo rozhodnout až odezní ekonomická krize. „Přikláním se k existenci zimního stadionu. Rozhodovat ovšem v době, kdy jsou příjmy města kvůli hospodářské krizi nejisté, by bylo nezodpovědné. O definitivní podobě zimního stadionu by se mělo rozhodnout později, tak za dva až tři roky. Co se týká opravy nebo výstavby zcela nového stadionu, tam by jednoznačně měly mít hlavní slovo náklady. A o tom by měli rozhodnout stavební odborníci, nikoliv zastupitelé,“ domnívala se lídr vyškovských Evropských demokratů Alena Machayová.

Podle ní také hraje roli to, zda si na sebe stadion vydělá. „Nelze předpokládat, že stadion vydělá tolik peněz, aby rekonstrukci či výstavbu zaplatil, provozní náklady by ale neměly v budoucnu zatěžovat městský rozpočet,“ myslí si Machayová.

Byla by ráda, kdyby se dal stadion využít více způsoby. „Co se týká mé vize budoucnosti stadionu, jsem jednoznačně pro multifunkčnost. Hlavní podmínkou existence musí být jeho využitelnost nejen kvůli ledové ploše, ale i k pořádání dalších akcí, třeba koncertů nebo festivalů, a ke službě jiným sportům,“ přála by si Machayová.

Ostatní kandidáti neznají podrobně situaci ohledně stadionu, ale jsou pro jeho zachování. „Nejsem pro zbourání, ale je fakt, že peníze na všechno nejsou. Neznám posudky odborníků, ze kterých se dá odhadnout jestli je opravitelný. Jestli ale chceme led, tak by se měl stadion opravit. Není možné vytrhnout stadion z kontextu sportu. Je škoda, že některé sporty nemají na radnici své zástupce,“ vypověděl Dalibor Valín, lídr vyškovského Sdružení strany TOP 09 a nezávislých kandidátů ze Šance pro město.

Podobný názor zastává i lídr Volby pro město Radek Mikulka. „Neznám ekonomickou situaci stadionu, tudíž nevím, zda je výhodnější zbořit a postavit nový nebo opravit. Určitě jsem ale pro, aby zde byl,“ vyjádřil se Mikulka.