Dvacet tisíc. Přesně tolik chce dát jednatel vyškovské společnosti Rami Radovan Minář archeologům za vykopávky na jeho pozemku v průmyslové zóně Nouzka II ve Vyškově. Archeologové si ovšem svoji práci cení mnohem výš.

Jak nedávno informoval Vyškovský Deník, mělo jít přibližně o sedmdesát tisíc. Ředitel brněnského ústavu archeologické památkové péče Miloš Čižmář dokonce upozornil na to, že se s firmou klidně bude soudit, pokud nezaplatí požadovanou částku.

Teď ovšem podle všeho archeologové pracují na tom, aby se s Minářem dohodli na řešení výhodném pro obě strany. „Koncem tohoto týdne nebo začátkem příštího pošleme Radovanu Minářovi závěrečnou zprávu, která bude obsahovat i částku, kterou nám má zaplatit. Za výzkum je to zhruba čtyřicet tisíc korun. Celkově se cena bude pohybovat okolo šedesáti tisíc,“ upřesnil Čižmář.

Ten také vysvětlil, jak k částce dospěl. „Nejde o žádnou pevnou cenu, kterou si účtujeme. Odvíjí se od odpracovaných hodin, které odsouhlasil Minářův stavební dozor. Peníze, které od podniku chceme, podle mě nejsou nijak velké,“ myslí si ředitel brněnského ústavu archeologické památkové péče.

Jiného názoru je ovšem jednatel společnosti Rami Radovan Minář. Stále trvá na tom, že archeologům nedá víc než dvacet tisíc. „Řekl bych, že nějakých sto tisíc si normální člověk za tři dny práce určitě nevydělá. Vyšší než dvacetitisícová částka za třídenní archeologický výzkum mi proto nepřipadá přiměřená. Za to ovšem podle mě nemůžou samotní archeologové, ale špatný zákon,“ je přesvědčený Minář.

Zároveň tvrdí, že postupoval podle zákona. Archeologům oznámil, že bude stavět „na zelené louce“ a také jim umožnil přístup na svůj pozemek. „Neodmítám jim zaplatit, jenom nechci dát tolik, kolik si účtují. Je to opravdu moc,“ uvedl jednatel společnosti Rami.

Ředitel brněnského ústavu archeologické památkové péče ovšem stále doufá, že se instituce s Minářem dohodne ke spokojenosti obou stran. „Příští týden tam máme uskutečnit další výzkum, a to při stavbě kanalizace. Slíbil jsem Minářovi, že ho uděláme zadarmo,“ dodal Miloš Čižmář.

Za čtyři a půl dne, po které trval podle Blanky Mikulkové z vyškovského pracoviště Ústavu archeologické památkové péče Brno výzkum na pozemku společnosti Rami, tam archeologové vykopali dvanáct objektů. Mezi nimi byla i kostra dítěte z doby bronzové a koně.

Stejně jako Čižmář, i Mikulková tvrdí, že požadovaná částka není nijak závratná. Podle ní jde také o ojedinělý případ, kdy firma nechce zaplatit požadované peníze. „Většina z nich totiž pochopí, že je to jejich povinností. Nechceme je přece okrádat. Přemrštěné sazby rozhodně nemáme. K takovým extrémům nedochází příliš často, ale stávají se,“ uvedla Mikulková.

O tom, jestli by věc mohla dojít až k soudu, už ale její nadřízený nechtěl spekulovat. „Nerad bych předbíhal událostem. Minářovi pošleme závěrečnou zprávu s fakturou a uvidíme, jak se zachová,“ uvedl Čižmář.