Trpělivost s neukázněnými řidiči došla starostům dalších obcí regionu. Rozhodli se pořídit měřiče rychlosti. „O pořízení radarů jsme jednali na setkání mikroregionu Mezihoří. V Uhřicích se ho ale instalovat nechystáme. Týká se to spíš obcí, kterými vede silnice číslo padesát. Samozřejmě i v naší obci je problém s dodržováním rychlosti, ale není to tak dramatické. Peníze raději vložíme jinam,“ vypověděl starosta Uhřic Jaromír Handl.

Radaru by se tak mohli dočkat třeba v Nesovicích. „Všichni vědí, jak je u nás dopravní situace složitá. Takové zařízení by ale potřebovaly všechny obce, které jsou na padesátce. Umístit bychom ho chtěli poblíž křižovatky, aby byla bezpečnější. Hodláme žádat o dotaci z kraje,“ přál si nesovický místostarosta Petr Homola.

Vedení obcí se mimo jiné inspirovala dobrým ohlasem od ostatních kolegů. „Měřič jsme si pořídili asi před čtyřmi lety a umístili ho na silnici číslo padesát na začátek obce ve směru od Nesovic. Určitě se vyplatil. Když na řidiče měřič blikne, svou rychlost si uvědomí a zpomalí,“ myslel si místostarosta Brankovic Josef Hlaváč.

Chválou nešetřil ani jeho kolega z Ježkovic, starosta Josef Pořízek. „Slušného řidiče donutí zpomalit. I když efektivnost je větší přes den než v noci. Máme ale k dispozici statistiky, takže víme, kdo tam kolik jede. Radar ukázní alespoň třicet procent řidičů,“ odhadoval starosta Pořízek.

I tak jsou radary poměrně velkým zásahem do obecních rozpočtů. „Měřič rychlosti plánujeme koupit už tři roky. Předtím se jeho ceny pohybovaly i kolem sto dvaceti až sto padesáti tisíci korunami. Ceny ale klesají, a tak ho můžeme nyní získat i za osmdesát tisíc korun,“ uvedl habrovanský starosta Radoslav Dvořáček.

V Habrovanech by ale rádi provoz omezili i pomocí světelné signalizace. „Zadali jsme jedné firmě svoje podmínky, a ta teď připravuje nabídky. Chtěli jsme zároveň s radarem, který plánujeme umístit na začátku obce směrem od Rousínova, pořídit i semafor,“ informoval Dvořáček s tím, že Habrovanští se radaru dočkají zřejmě ještě letos.

Problémy s neukázněnými řidiči často vedení obcí řeší přímo s policií. „Policisté měří rychlost v obci i na popud právě starostů obce. Když třeba ze statistik zjistíme, že každou středu v osm hodin jezdí obcí velkou rychlostí nějaké vozidlo, není problém tam postavit hlídku,“ vysvětlila tisková mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová.

Motoristé na radary pohlížejí rozporuplně. „Slušní řidiči jezdí padesátkou, ať je tam radar nebo ne. Kdo chce jet rychleji, tak ho žádný měřič rychlosti nezastaví. Leda až policejní hlídka, pokud má smůlu. Nejsem proti radarům, ale zase by je neměli zbytečně umisťovat tam, kde je malý provoz,“ myslí si třeba Vyškovan Daniel Žůrek.