DOVYBAVENÍ HŘIŠTĚ. Víceúčelové hřiště budují hodějičtí sokolové ve spolupráci s obcí už delší dobu. „Původně bylo v místě jen volejbalové hřiště se šotolinovým povrchem. Ten už je nyní umělohmotný a kromě volejbalu nabídne hřiště i řadu jiných možností sportovního vyžití. Dotace 134 tisíc korun od kraje nám teď pomůže k jeho dovybavení dalšími herními prvky a k instalaci osvětlení," přiblížila Zápotočná.

Dodala, že v poslední době se podařilo Sokolu opravit víc věcí. „Loni jsme investovali nemalou částku do nové podlahy v restauraci sokolovny. Také jsme pořídili závlahu na fotbalové hřiště. Letos paradoxně budeme muset kvůli záplavám něco zaplatit za jeho odvodnění," podotkla starostka Sokola.

NA MISTROVSTVÍ SVĚTA. Varna, Sofie, Moskva… A letos to budou Faerské ostrovy. Vyškovské gymnastky a gymnasté z SK Trasko se letos už po několikáté zúčastní mistrovství světa juniorů a seniorů v estetické skupinové gymnastice. Dotace rovných sto tisíc od kraje se jim tak víc než hodí. „Cesta na ostrovy se vším, co k mistrovství patří, bude mimořádně nákladná. Dohromady pojede čtrnáct lidí: spolu s jedenácti soutěžícími také dva trenéři a jeden rozhodčí. A náklady na jednoho jsou asi čtyřiadvacet tisíc korun, takže dohromady nás mistrovství vyjde na víc než tři sta třicet tisíc," vypočetla jedna z rozhodčích v klubu Kvetoslava Suchomelová s tím, že od kraje dostal klub přesně tolik, kolik žádal.

SK Trasko skončilo na mistrovství republiky třetí, a tím pádem se kvalifikovalo asi mezi třicítku družstev na světovém šampionátu, který se koná za měsíc. „Estetická skupinová gymnastika je vlastně něco na pomezí moderní gymnastiky a tance. Nepoužívá se u nich žádné nářadí. Letos poprvé můžou jet na mistrovství i chlapci a my toho využíváme: z jedenácti našich účastníků je dívek devět," poukázala Suchomelová.

RÁDI BY JÍZDÁRNU. Sedmdesát tisíc korun pak kraj přispěl Jezdeckému sdružení Vítovice. Nakoupí za ně především sedla, uzdy, přilby, vesty a další ochranné pomůcky pro asi čtyřicet dětí, které ke sdružení patří. „Za peníze jsme samozřejmě rádi. Zrovna nyní se snažíme získat ještě jinou dotaci, za kterou bychom mohli zřídit jízdárnu, která nám chybí. Místo by pro ni bylo, ale vše závisí na penězích," zmínila instruktorka sdružení Jana Raulová.

BEZ KOMERCE. Tělocvičná jednota Sokol Ivanovice na Hané plánuje ve městě vybudovat posilovnu. Na úmysl od kraje získala 164 tisíc korun. „Dnes jsou v sokolovně dílny, které chceme přestavět právě na malou posilovnu. Žádali jsme o dvě stě tisíc korun, i tak jsme ale s částkou spokojení. Část poputuje na samotnou úpravu místnosti a část na vybavení posilovacími stroji. Podmínkou dotace je, že minimálně třicet procent si musíme hradit sami, počítáme ale s tím, že náklady budou ještě vyšší," přiblížila členka organizace Petra Kroupová.

Komerční posilovna prý v Ivanovicích nikdy nevydržela. Proto se sokolové rozhodli, že záměr pojmou trochu jinak. „Lidé budou platit jen symbolickou částku. Nebude v ní ani žádný zaměstnanec. Zkrátka lidi přijdou a zacvičí si," vysvětlila Kroupová.

O dalších plánech nemusejí dlouho přemýšlet. Po opravě totiž volá střecha i fasáda sokolovny. „Počkáme, jestli bude vypsaný zase nějaký vhodný dotační titul," naznačila Kroupová.