Stavební boom na Vyškovsku stále trvá. Do značné míry ho už ovšem podněcují soukromí investoři.

Například v Bučovicích nabízí pozemky za vlakovým nádražím. Město naopak podle vedoucího odboru rozvoje a výstavby Romana Seitla už nemá pozemky, které by byly připravené k výstavbě rodinných domů.
Čilý stavební ruch vládne už nějakou dobu v Ivanovicích na Hané. Například v sousedství autobusového nádraží vznikla v několika málo uplynulých letech ulice nazvaná Nová, kde stojí přes dvacet novostaveb. Některé se ještě dostavují.

Radnice připravuje místa pro novostavby také tak, že vykupuje a na vlastní náklady bourá staré domy. „Odkupujeme bývalé zemědělské usedlosti, které jsou z hlediska dnešních požadavků na bydlení těžko prodejné. Nechceme, aby nám chátrající domy město hyzdily,“ vysvětlil ivanovický starosta Josef Lysák.

Ve Slavkově je pro výstavbu domů i bytů vytipovaná lokalita Zelnice. „Zatím je záležitost předmětem řízení, uzavřená by měla být po zasedání zastupitelů. Předpokládáme, že by v lokalitě mohlo vzniknout několik stovek bytů a desítky rodinných domů. Pokud všechno půjde hladce, stavební práce by měly začít už v letošním roce,“ uvedl slavkovský místostarosta Jiří Doležel.

Radnice se totiž ještě musí dohodnout s firmou, které téměř sedm hektarů pozemků prodá, a která na nich následně nové bydlení vybuduje.

V Rousínově v lokalitě u tamního Domu chráněného bydlení zase postaví rodinné domy soukromá firma. Také radnice ještě vlastní některé pozemky, které by byly vhodné k výstavbě. „Zatím je to ale v jednání, místa nejsou zasíťovaná. Proto se chceme domluvit s někým, kdo by pozemky skoupil a zavedl k nim inženýrské sítě. Potom by je mohl nabízet jako stavební parcely,“ informovala tajemnice rousínovské radnice Ludmila Havlíčková.

Kolik zaplatí zájemce za metr čtvereční pozemku, nechtěla Havlíčková prozradit, dokud částku neodsouhlasí zastupitelé.

Město Vyškov v současné době nevlastní žádné stavební parcely. „Radnice spolupracuje se soukromými investory v rámci Fondu podpory bydlení. Už delší dobu se město snaží získat pozemky od státu ve vyškovské lokalitě Letní pole. Oblast by radnice chtěla použít pro bytovou výstavbu,“ řekl vedoucí odboru územního plánování Jiří Plášil.

Nové obyvatele chce přitáhnout řada obcí. Například radnice v Drnovicích připravuje pro výstavbu rodinných domů lokalitu „Nový Dombas“ s jednatřiceti parcelami. Obec ale ještě musí získat některé pozemky od státu i soukromých vlastníků. Navíc chce vybudovat čtyři byty pro sociálně slabé. „Další možnost nabízí soukromý investor.
Připravuje projekt na dva bytové domy o osmadvaceti bytech. Jde o místo před lesní správou směrem k silnici. Má už vykoupené pozemky,“ informoval místostarosta Drnovic Antonín Dvořák.

Stavět se bude také v Nemojanech. „Máme stavební povolení na deset parcel. Ještě je nutné vybudovat inženýrské sítě. Zastupitelstvo rozhodne, jestli investici zaplatí obec nebo soukromý investor. Už teď máme pětadvacet zájemců,“ uvedl starosta Nemojan Zdeněk Chromý.

Výstavba domů v budoucnosti čeká také Otnice. „Developerská společnost u nás zřejmě v příštím roce zastaví asi dvacet míst,“ informoval starosta Otnic Pavel Prokop. Další rodinné domy mají vzniknout i v Rostěnicích.