Bučovický nebo slavkovský zámek, vyškovský zoopark, dinopark nebo akvapark. Lákadla pro turisty, která už se příliš zviditelňovat nepotřebují.
Turistům stačí vyťukat několik písmen na klávesnici a internet tyto atrakce okamžitě doporučí. Bez dlouhého přemýšlení je vysypou z rukávu taky mnozí obyvatelé Vyškovska.

Co ale méně známé památky, akce a místa, kam můžou lidé zavítat? Aby i ty oči návštěvníků spatřily, vedení některých měst Vyškovska dává nebo shání peníze na další propagaci.

Miliony korun na lepší zviditelnění chtějí získat z evropských fondů například slavkovští radní. Starosta města podepsal smlouvu se soukromou firmou, která připraví žádost o dotaci z programu ROP Jihovýchod. Projekt na propagaci a marketing má název Přijďte poznat víc – město Slavkov – Austerlitz.

„Účelem tohoto projektu je propojit aktivity města a instituce Zámek Slavkov – Austerlitz. Chceme z Evropy získat osm a půl milionu v dotaci, což je přes devadesát procent všech nákladů. Zbytek by doplatilo město,“ informoval slavkovský starosta Ivan Charvát.

Doplnil, že peníze budou sloužit na výrobu letáků, pohledů a dalších tiskovin a také CD. Propagovat mají po dvě léta tradiční akce, jako je Oldtimer festival, Napoleonské dny, hudební Festival Slavkov, Vzpomínkové akce k výročí bitvy tří císařů, Concentus Moraviae a Dny Slavkova. Chybět nebude ani propagace na veletrhu Regiontour. Podle Charváta má být slavkovská žádost vyřízená během tří měsíců.

Už velmi brzy by se měly objevit taky propagační letáčky s mapami atrakcí okresního města ve vyškovském zooparku. „Návštěvníci Vyškova často nevědí, jaké další zajímavosti ve městě kromě zooparku a dinoparku jsou. Stojany mají tento handicap odstranit,“ informovala tisková mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Dodala, že stojany by se měly objevit v zooparku v nejbližší době. Město je plánuje postavit taky například u akvaparku nebo v leteckém muzeu.

Taky v bučovickém Informačním a kulturním středisku přibyly nové letáky, které propagují památky a jiné atrakce. Město se navíc rozhodlo zviditelnit taky v zahraničí. „V letošním roce uskutečnil náš pracovník prezentaci města v belgickém Bruselu. Jako první krok došlo k předběžné dohodě o výstavě malířských prací africké umělkyně žijící v Belgii. Úspěšně se rozvíjí i partnerská spolupráce se slovenským městem Hrčiarovce nad Parnou,“ řekl Josef Bouda z bučovického Informačního a kulturního střediska.

Redaktoři Vyškovského Deníku