Na odboru dopravy ve Vyškově lidé čekají až šest hodin. „Lidi tady stojí už od šesti od rána. Já jsem přišel v sedm a nevidím to na méně než pět hodin čekání. Fronty jsou šílené, lidi jsou zmatení, nemají v zákoně úplně jasno,“ svěřil se včera třeba Zdeněk Kyjovský z Drnovic. Sám přitom svůj vůz registrovat nepotřebuje, přišel přihlásit auto své švagrové.

Nejvíc lidí ale chodí žádat o vyřazení starých automobilů. V pondělí ráno čekalo o půl osmé na odboru šedesát lidí, v devět hodin jich bylo už devadesát. „Bohužel se při takovém náporu zájemců musíme uchýlit i k odmítnutí a poprosit je, aby přišli v jiný den, protože by nebylo možné všechny požadavky vyřídit. Je škoda, že si lidé nepřišli vyřídit potřebné záležitosti v předstihu,“ posteskla si mluvčí městského úřadu ve Vyškově Dana Bednářová.

Opozdilci si své záležitosti mohou vyřídit v pondělí, úterý a středu, a to i mezi svátky s výjimkou Štědrého dne. Úřad bude otevřený i na Silvestra do půl dvanácté dopoledne.

Přeplněné jsou i ostatní dopravní odbory v okrese, například ve Slavkově. Tamní majitelé vozidel nechali povinnosti spojené s registrací a odhlašováním aut z registru na poslední chvíli. „Je to u nás strašné, chodby jsou plné lidí,“ popsala vedoucí odboru dopravy městského úřadu ve Slavkově u Brna Dagmar Janebová. Práce doslova nad hlavu mají i v Bučovicích.

Od ledna vstoupí v platnost zákon snažící se zamezit používání automobilů, které nadměrně znečišťují životní prostředí. Pro osobní auta a lehká užitková vozidla do tří a půl tuny vstoupí v platnost nové emisní normy. Postihnou především majitele aut bez katalyzátoru vyrobené do roku 2000. Deset tisíc korun na ekologickou daň si při registraci vozidla budou muset připravit majitelé aut vyrobených do roku 1992. Pro vlastníky aut vyrobených do roku 1995 pět tisíc a těch, jež vznikla do konce tisíciletí, tři tisíce korun.

Jan Butala

Alžběta Matějů