Jihomoravský kraj připravil nových projekt, pomocí kterého chce podpořit obyvatele starší pětapadesáti let. Stačí, aby si zdarma pořídili takzvaný seniorpas. Mohou na něj získat spoustu slev, a to i třeba padesátiprocentní ve vyškovské nemocnici.

Proto si seniorpas objednala třeba Vyškovanka Jarmila Nová. „Seniorpas jsem si pořídila přes internet, potom mi přišel poštou. Pokud vím, zatím se dá na slevy použít jenom v Brně. Mám ho jenom chvíli, takže jsem ho zatím nevyužila,“ uvedla důchodkyně.

Brzy ho ale hodlá rozhodně otestovat a využít slevy. „Chystám se ale do divadla, takže ho brzy vyzkouším. Jaké slevy a na jakých místech mohu využít, zjistím vždy na internetu na internetových stránkách www.seniorpasy.cz,“ doplnila Nová.

Kraj se ale chystá zapojit do svého projektu i další organizace, které působí na jeho území v oblasti kultury, zdravotnictví nebo sociálních potřeb. V sociální oblasti a zdravotnictví mohou podle informací z kraje slevy dosáhnout až padesáti procent. V dalších kulturních zařízeních potom od deseti do třiceti procent. „Jistě jednou z nejvýznamnějších oblastí, kterých se to bude týkat, je zdravotnictví. Proto jsme oslovili všechny krajské nemocnice,“ řekla členka Rady Jihomoravského kraje Marie Cacková.

Pověření zástupci nemocnic proto sepsali pro kraj nabídku, jaké slevy by mohli nabídnout. „Nemocnice Vyškov zatím žádné slevy na seniorpasy neposkytuje. Poslal jsem jen návrh slev na kraj. Teď musíme počkat, až to zastupitelstvo kraje schválí. Informace o tom nám do nemocnice přijde formou usnesení. Až zprávu dostaneme, může veřejnost využívat slev,“ vypověděl ekonomický náměstek vyškovské nemocnice Radek Klimeš.

Ten také prozradil, jakých slev by se lidé mohli v nemocnici již brzy dočkat. „Navrhnul jsem padesátiprocentní slevu na rehabilitaci a na příplatek za nadstandardní pokoj. Potom ještě dvacetiprocentní slevu na volně prodejný sortiment v lékárně,“ doplnil Klimeš.

Pas ale lidé rozhodně nezískají na Vyškovsku. „Protože se jedná o projekt Jihomoravského kraje, nedá se pas vyřídit na úřadech. Stačí když lidé starší pětapadesáti let požádají o registraci, a to prostřednictvím internetu, emailu nebo telefonicky. Kdo nemá tyto možnosti, může o seniorpas požádat i písemně,“ informovala vedoucí slavkovského odboru sociálních věcí Jana Šolcová.

Podle ní dostaly obce za úkol veřejnost pouze informovat. „O bezplatných pasech jsme lidi informovali třeba ve Slavkovském zpravodaji. Pas dělají jenom v Brně, ale pošlou ho lidem poštou, takže nemusí jezdit nikam nic vyřizovat. V tomto případě jsme vlastně pouze zprostředkovateli informace,“ zmínila Šolcová.

Lidé mají ale možnost získat mnohem víc dalších slev. Například padesátiprocentní slevu na instalaci vany, kadeřnický balíček, lekci severské chůze, deset dní na vstup do solné jeskyně a podobně.

Na Vyškovsku lidé ale zatím získají slevy jen v Rousínově v Optice u kapličky, a to deset procent na sluneční brýle a pět procent na dioptrické brýle. V Rousínově potom ještě v Obuvi Bučková slevu pět procent na nákup nad pět set.

Jedinou slevu na pas ve Vyškově mohou lidé zatím získat v Lékárně U Nemocnice. Ta poskytuje pětiprocentní slevu na nákup léků, potravinových doplňků, kosmetiku Syncare a ostatní léčebnou kosmetiku, sortiment pro děti, veterinární přípravky a čaje. Sleva se týká také zdravotních pomůcek jako berlí, ortopedické obuvi, měřících přístrojů a podobně. Na seniorpas si tam lidé mohou také nechat změřit zdarma tlak.