Kostýmů přitom může do budoucna přibýt. „Ráda bych v trendu pokračovala a zařídila, aby byly kostýmované prohlídky součástí naší nabídky vždy po celou sezonu," naznačila nová ředitelka zámku Eva Oubělická, která v čele památky působí čtvrt roku.

Není to přitom jediný plán, který má. „Program chci rozšířit také třeba o bohatší aktivity pro děti a starší lidi. Chtěla bych, aby se u nás děti učily hravou formou o historii a významných osobnostech, pochopitelně především spjatých se Slavkovem, jako byl hrabě Kounic nebo Napoleon," přiblížila Oubělická.

Jednorázové akce památky
25. července: Mezinárodní turnaj v pétanque
31. července: vystoupení hudebního souboru Hradišťan
1.–8. srpna: letní kino v zámecké zahradě
15. srpna: program v rámci Napoleonských her
4. září: muzikál Noc na Karlštejně (Městské divadlo Brno)
Zdroj: Zámek Slavkov

Starším návštěvníkům chce zase nabídnout víc tematických výstav zaměřených na stará řemesla. „Je o ně velký zájem, lidé si totiž kolikrát na vystavované věci vzpomínají z vlastního dětství," poukázala ředitelka.

To jsou nicméně plány pro nadcházející roky. Lákadlem letošního léta budou například prohlídky dvoupodlažního zámeckého podzemí, kterým provede rytíř Řádu německých rytířů nebo řádové sestry. „Návštěvníky seznámí s historií vzniku podzemí a prvního objektu stojícího na místě zámku, tedy gotické komendy," připomněla Hana Lokajová ze sekretariátu slavkovské památky.

Pokud jde o koncerty, loni v létě byl největším lákadlem koncert Jaromíra Nohavici. Nyní vedení památky očekává velký zájem o vystoupení cimbálové muziky Hradišťan pod vedením primáše Jiřího Pavlici, které se uskuteční na konci července. Hradišťan vystoupí na Vyškovsku letos už podruhé. Poprvé se tak stalo v rámci festivalu Sušilův Rousínov.

Na zážitky nejbohatší pak má být sobota 15. srpna, kdy město ovládnou Napoleonské hry. „Zámecký park bude centrem všeho dění. Naplánovaný je řemeslný jarmark, ukázky dobových zbraní, uniforem a praporů. Ve vedlejší aleji vznikne vojenské ležení se všemi dobovými rekvizitami. Zámek samotný nabídne kostýmované prohlídky s Napoleonem. Nádvoří pak obsadí Výstava vín 2015, při které bude hrát cimbálová muzika," upřesnila Lokajová.