Čekání na autobus nebo na vlak se dá trávit všelijak. Postávání mezi odpadky však ke kultuře cestování zrovna nepřispívá. Jaké to je, čekat na autobus hned vedle kontejnerů, dobře znají například lidé z bučovické místní části Vícemilice.

Pokud se kontejnery naplní dřív, než přijede svozové auto, lidé často nechávají odpadky ležet vedle nich. „Myslím si, že by s tím město mělo něco dělat. Je to hrozné, lidé stojí na autobusové zastávce a hned vedle se válí odpadky, rozhodně to nepůsobí dobře,“ postěžoval si Vyškovskému deníku Rovnosti Jaromír Havránek z Vícemilic.

Že se nejedná o první případ, potvrzuje i bučovický starosta Radovan Válek. „Na odpadky v okolí autobusové zastávky si opakovaně stěžovali obyvatelé místní části Kloboučky. O problému ve Vícemilicích však zatím nevím,“ podotkl Válek.

Nepořádku u autobusové zastávky v Kloboučkách si všimla také jejich obyvatelka Martina Máčelová. „Kontejner na komunální odpad u autobusové zastávky je často přeplněný a lidé nemají odpadky kam dávat. Kdyby tam byly dva, bylo by to lepší. Občas se stane, že k nepořádku přispějí svým chováním také mladí. Kontejnery na tříděný odpad na Záhumenní ulici jsou také mnohdy plné,“ potvrdila problémy v Kloboučkách Máčelová.

Stačí to nahlásit

Přitom stačí podle starosty problém jenom nahlásit. „Kontejnery se vyváží jednou za čtrnáct dní. Pokud to nebude stačit, na požádání je možné je vyvážet i častěji,“ poznamenal starosta.

Lidé však do kontejnerů nedávají jen věci, které do nich patří. Třeba ve čtvrtek ležely u kontejnerů ve Vícemilicích staré matrace. „Pokud mně nebo místostarostovi někdo zavolá, pověříme technické služby úklidem místa. Navíc právě pro tyto účely jsme zřídili na našich internetových stránkách rubriku Neduhy. Do ní stačí vložit stížnost,“ připomněl Válek.

Starostu přitom zaráží, jak málo jsou lidé ke svému okolí všímaví a ohleduplní. „Zrovna tento týden jsme ve Vícemilicích uklízeli stavební suť. Někdo se jí potřeboval zbavit, tak ji vysypal za hřištěm do polí,“ upozornil Válek na další případ, který ho trápí. Lidé si tyto rozpory podle něj vůbec neuvědomují.

V Bučovicích je přitom obyvatelům města a přilehlých obcí k dispozici sběrný dvůr, který kromě stavební sutě a pneumatik odebírá domovní odpad zdarma. „Opravdu to nechápu. Sběrný dvůr je otevřený třikrát týdně. Ale i tak je to pro někoho stále nepřístupné a radši hodí odpad do keře. Přitom odběr suti a pneumatik ve sběrném dvoře není drahý. Nepořádek dělají zase jenom lidé. Divím se, že ani na vesnici už lidem nezáleží na tom, jaké si vytváří okolí,“ posteskl si starosta.

Připomněl přitom jen dva týdny starý podobný případ z Nevojic. Tam ovšem pozorní obyvatelé donutili pachatele naložit svůj nepořádek zpátky na vlečku a odjet s nepořízenou.