V Černčíně je několik křižovatek špatně označených značkami. Řidiči tak zažívají nebezpečné situace.

Auto vjíždí suverénně do křižovatky po hlavní silnici označené značkou. Jenže z druhé strany se proti němu řítí další řidič. Porušil pravidla, když nedal z vedlejší silnice přednost v jízdě? V podstatě neporušil. Bučovická radnice totiž nenechala vedlejší silnici označit značkami. Řidiči tak v Černčíně zažívají absurdní situace už několik let.

„Špatně jsou označené čtyři křižovatky. Ta první už je v takovém stavu nejméně čtyři roky. Už před rokem jsem na chybu upozornil bučovický odbor dopravy a dokonce i starostku. Úředníci slíbili, že to napraví, ale přesto poslední křižovatku v Májové ulici označili před několika týdny stejným způsobem,“ zlobil se ještě v úterý například Antonín Machala z Černčína.

Hlavní silnice je stanovená správnou značkou, ale na vedlejších silnicích chybí upozornění, aby řidiči zastavili a dali přednost v jízdě. „Nastává tak dvojí přednost v jízdě. Vozy jedoucí zprava mají také prioritu. Je to absurdní a nebezpečné,“ tvrdil Machala.

Ten vloni poté, co se na jedné z křižovatek stala dopravní nehoda, oslovil i policisty. Ti ale ponechávají odpovědnost na radnici.

Policii totiž bučovický městský úřad předložil ke schválení plán, kde na křižovatkách byly i vedlejší silnice správně označené značkami Stop a Dej přednost v jízdě. „Dopravní inspektorát souhlasil s novým plánem Černčína, místní části Bučovic, a to šestadvacátého července 2007. V plánu je dopravními značkami upravená přednost na pěti křižovatkách v obci. Je věcí správce komunikace, v tomto případě města Bučovice, že doposud dopravní značení na křižovatkách v Černčíně neprovedli,“ potvrdil mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Na krajské silnici v Černčíně provádí značení vyškovská oblast krajské správy a údržby silnic, která už svůj díl práce odvedla. Ostatní silnice mají na starost technické služby Bučovic. Ani devět měsíců jim ale nestačilo, aby pořídili několik nových značek.

Odbor dopravy tvrdí, že postupuje podle plánu a už za pár dnů by všechno mělo být v pořádku. „V Černčíně osadíme dopravní značení podle schváleného plánu. Práce jsme zahájili loni na podzim a dokončíme je k prvnímu květnu letošního roku,“ informoval vedoucí bučovického odboru dopravy Zdeněk Kolaja.

Krátce poté, co redakce oslovila bučovickou radnici, začali pracovníci bučovických technických služeb dávat značky do pořádku. „Trvalo jim to léta. Poté, co jsem je opakovaně urgoval, schválili plán. Ale trvalo další měsíce, než s tím něco začali dělat. Teprve po zásahu Vyškovského Deníku bude v naší obci zase bezpečně,“ okomentoval náhlý spěch pracovníků Machala.