Na Integrovanou střední školu ve Slavkově u Brna dorazilo v prvním kole celkem 213 přihlášek. „Loni jsme měli tři sta dětí, ovšem to bylo číslo za všechna kola dohromady, je tedy možné, že se letošní číslo ještě zvýší," podotkla ředitelka školy Vladislava Kulhánková.

Pokles počtu přihlášek přičítá současnému demografickému vývoji. „Není to podle mého názoru dané ani tak tím, že se děti hlásí třeba do Brna, ale spíš obecným poklesem počtu dětí v osmých a devátých ročnících. Podle prognózy to bude trvat ještě tak pět let, pak by se měla situace zase nějakým způsobem stabilizovat," odhadla ředitelka.

Škola s úbytkem dětí počítá. „Pro nás to neznamená příliš velké komplikace, protože odborné střední školy a učiliště běžně v takových případech dělávají dvouoborové třídy, takže pokud počet dětí zůstane nižší, vyučování to neohrozí. Ale bylo by každopádně dobré, kdyby si region udržoval nějakou soudržnost a základní školy víc propagovaly střední školy z Vyškovska," dodala Kulhánková.

Také na Střední odborné škole a středním odborném učilišti Sochorova ve Vyškově letos došlo méně přihlášek, i když jen o pět. „Vzhledem k poklesu počtu dětí obecně to beru jako velmi dobrý výsledek, je to v podstatě prakticky stejné jako loni. Letos se k nám hlásí 166 dětí, ale samozřejmě nevíme jistě, kolik z nich doopravdy nastoupí a kolik půjde nakonec jinam," upozornil ředitel školy Petr Navrátil.

Přesto je s ohledem na budoucnost optimistický. „Řekl bych, že rodiče začínají víc přemýšlet o budoucnosti svých dětí, loni to třeba ještě tak zřetelné nebylo. U nás totiž má většina dětí práci zajištěnou prakticky hned po absolvování, na rozdíl od mnoha jiných oborů," upozornil Navrátil.

Letos otevírá střední škola v Sochorově ulici obor agropodnikání, který byl až do loňského roku v nabídce Střední školy zdravotnické a zemědělsko-ekonomické Vyškov. „Letos nám zatím došlo 14 přihlášek na tento obor, loni jich bylo 19. Myslím ale, že v dalších kolech bychom se nakonec mohli dostat na podobné číslo," věří Navrátil.

Gymnázium a obchodní akademie v Bučovicích, které od září funguje jako sloučená škola, má podobné výsledky jako loni. „Situace zůstává podobná jako v minulých letech. Jen u čtyřletého gymnázia je takový zvláštní trend, že se to vždy po dvou letech střídá – zatímco loni bylo zájemců o studium hodně, předloni to bylo dost slabé, a stejně je to i letos. U obchodní akademie je mírné navýšení oproti loňsku, osmileté gymnázium je na tom zhruba stejně," vyjmenoval ředitel školy Jiří Vlček.

Nejlépe je na tom, co se týká poptávky, vyškovské Gymnázium a střední škola zemědělská a zdravotně-ekonomická. „Na osmiletém i čtyřletém gymnáziu je velký převis žádostí, také na obchodní akademii přišlo o dost přihlášek víc, než je kapacita třídy. Bohužel zdravotnické obory jsou na tom podstatně hůř, na zdravotnické lyceum se hlásí jen šestadvacet dětí a na obor zdravotnický asistent dokonce jen devatenáct," řekl ředitel školy Václav Klement.

U zdravotnických oborů proto bude škola zřejmě dělat ještě druhé kolo. „V něm by se nám mohlo povést zaplnit ještě nějaká volná místa. Přihlášek na čtyřleté gymnázium je o něco méně než loni, ale celkově se čísla pohybují na zhruba stejné úrovni jako loni," doplnil Klement.