Jde o už šestadvacátý ročník výstavy vín spojený s ochutnávkou. „Lidé se mají opravdu na co těšit. Na výběr bude ze 189 vzorků ze dvaačtyřiceti obcí. Převažovat budou bílá vína, těch se nám sešlo sto osmnáct, červených bude jednašedesát a deset růžových. Třiapadesát vín bude starších ročníků a osmdesát přívlastkových," vypočetl pořadatel akce Jiří Juřička.

Na rozdíl od minulých ročníků účastníci nebudou moci okoštovat žádný vzorek ze Slovenska ani Čech. „Nikdo se nepřihlásil, lidé tak budou mít možnost ochutnat pouze vzorky z Moravy, a to například z Archlebova, Blučiny, Bučovic, Němčan, Bzence, Velkých Bílovic, Žarošic a samozřejmě také z Nížkovic," uvedl Juřička. Sám má na výstavě tři nebo čtyři vzorky. „Z červených Modrý Portugal a několik bílých," přiblížil pořadatel.

Za nejlepšího vinaře letošní výstavy odborná porota označila vystavovatele z Mutěnic, který dodal osm vzorků. „Jeho kolekce byla nejlepší, jde skutečně o výborná vína," chválil Juřička a připomněl, že stejně jako loni akci, která začne v neděli v devět hodin ráno, zpříjemní po poledni cimbálová muzika. „Přijede stejná kapela. V loňském roce se jí zábava hodně povedla, lidé byli spokojení, hrála na jejich přání. Letos to snad dopadne stejně dobře," doufá vinař.

Hlavně zástupkyně ženského pohlaví ocení další výstavu, která se bude v regionu konat od sobotních desíti hodin dopoledne. Nazvaná je Prostřeno květinami a otevírá bučovickou zámeckou sezonu. „Díky ní bude zámek otevřený od soboty až do 7. dubna denně, aby ji mohli návštěvníci zhlédnout. Jinak míváme celý duben kromě víkendů zavřeno," vysvětlila kastelánka bučovického zámku Jana Burianková.

Příznivci zámeckých výstav můžou zavítat také do Slavkova u Brna. Památka v těchto dnech hostí expozici s názvem Výstava o kostce cukru a slavkovském cukrovaru. Další se jmenuje Zatoč se mně, má panenko a představuje kroje z Brněnska.

Pokud si tam návštěvníci zajedou na Velikonoční pondělí, kdy bude zámek také výjimečně otevřený, můžou se zúčastnit prohlídek se soutěží pro děti. „Zámek bude v tento den otevřený od devíti hodin ráno do čtyř hodin odpoledne. Pro nejmenší návštěvníky jsme připravili zpestření tradiční prohlídky v podobě soutěže o sladkou odměnu. K výhře postačí pozorně poslouchat výklad průvodce a poté si ulovit sladkost v prostorách zámku," uvedl pracovník památky Radek Žák.

Slavkovští však nelákají jen na výstavy a prohlídky, letošní první akci v sobotu zažije zámecká zahrada. Půjde o zahájení jezdecké sezony na takzvané Jarní vyjížďce, kterou vedení památky pořádá ve spolupráci s Jezdeckým klubem Acaballado stáje Němčany. „Ponese se v lehkém, crazy duchu, a volně se inspiruje masopustním veselím. Jezdci budou oblečení v maškarních kostýmech a svými vystoupeními se vynasnaží přenést uvolněnou jarní náladu i na návštěvníky," lákala vedoucí marketingového oddělení památky Jana Slouková.

Podle slov ředitele zámku Aleše Šilhánka se bude akce konat za každého počasí. Potvrdil to také pořadatel organizující program za němčanský klub Ivan Vystrčil. „Doufám, že bude lépe než včera a nebude sněžit nebo pršet," vyslovil přání Vystrčil.

A komu se nebude chtít vyrazit do nepříliš příznivého počasí, které stále hlásí meteorologové, může zavítat třeba v sootu večer do Bučovic na divadlo. Své umění tam předvedou krásenští ochotníci, kteří zvou diváky na komedii Raye Cooneyho s názvem Prachy!!! Představení se uskuteční v bučovickém Katolickém domě a začátek je naplánovaný na sedmou hodinu večer.