Mají obrovský apetit, jsou plaší a ostražití, rychle se pohybují z místa na místo. A milují ryby k snídani, obědu i večeři. Právě pro tyto vlastnosti nemají kormorány rybáři vůbec v lásce. Starosti s nimi mají i na Vyškovsku.

Nepříjemné zkušenosti s nálety většího hejna kormoránů mají slavkovští rybáři. „Značné škody nadělali hlavně na Rakovci v okolí Hrušek. Ještě nedávno jsme pozorovali asi desetičlenné hejno kormoránů u Hodějic. Je to špatné, tito ptáci dost drobných ryb sežerou. Snad ještě horší je, že mnohem víc jich ostrým zobákem poraní a ony pak postupně uhynou,“ uvedl předseda slavkovské místní organizace Moravského rybářského svazu František Capita.

Doplnil, že ztráty na rybí obsádce hrušeckých rybníků prakticky nejsou. „Nádrže jsou v podstatě přímo v obci, takže tam se tito ptáci necítí bezpečně,“ vysvětlil Capita. Podobné zkušenosti jako on má i jeho vyškovský protějšek Petr Uhlíř. „Kormoráni se objevují v okolí Hané až po Ivanovice. Škody jsou značné, i když je mají ochránci přírody tendenci bagatelizovat. Je ovšem obtížné je vyčíslit,“ podotkl Uhlíř.

Stejně smýšlí i Capita. Stát totiž proplácí jen prokazatelné zrtáty, jež kormoráni způsobili na chovných rybnících. „Pokud někomu třeba rys strhne ovci, je to poměrně snadno doložitelná škoda. Jenže kormorán vyčistí řeku a člověk to ani nepostřehne. Jak vyčíslit třeba dvě stě poraněných ryb, z nichž uhyne třeba polovina?“ ptal se Uhlíř.

Podle něj by pomohly regulované odstřely, ty ovšem povolují orgány ochrany přírody jen výjimečně. Plašit tyto vodní ptáky prý nemá smysl. „Jsou velmi chytří a drzí. Velmi rychle pochopí, zda jim hrozí skutečné nebezpečí,“ nastínil Capita.

Uhlíř považuje kormorána za vůbec nejhorší škůdce rybářů, snad s výjimkou volavky. „Ve srovnání se savci, kteří se živí rybami, mají ptáci obrovský akční rádius. Dnes jsou na jednom rybníku a zítra o dvacet kilometrů dál. To samozřejmě škody ještě násobí. Navíc norků tolik není a vydra je vyloženě vzácná,“ vysvětlil Uhlíř.

Radu pro rybáře nemá ani odborník, konkrétně amatérský ornitolog z Rousínova Jiří Bartl. „Na kormorány platí opravdu jenom vytrvalé plašení a rozhánění spolu s neustálými kontrolami revíru. Chápu, že v praxi je to dost obtížné uskutečnit,“ tvrdil Bartl. Ten nicméně jako ochránce přírody s odstřely kormoránů zásadně nesouhlasí.

Kormorán velký je zvláště chráněný vodní pták černé barvy o velikosti husy. Žije v hejnech, výborně plave a potápí se. Živí se téměř výhradně rybami. Dřív byl velmi vzácný, v poslední době ale jeho počty výrazně rostou. U nás hnízdí jen na jižní Moravě, většina ptáků migruje ze severu. V roce 2008 stát proplatil šestatřicet milionů korun za prokazatelné škody, jež kormoráni způsobili.