Pořádné ohně, reje masek, hudba, zábava a občerstvení. Tak to bude zanedlouho vypadat v mnoha vesnicích Vyškovska. Blíží se totiž Filipojakubská nebo Valpuržina noc, na kterou připadá Pálení čarodějnic.

V Křenovicích na Slavkovsku už v 16.45 v Široké ulici proběhne registrace masek do soutěže Nejkrásnější čarodějnice. „Následovat budou soutěže pro děti a mládež, ukázka výcviku psů v podání členů místní kynologické organizace, přehlídka modelů modelářů z Křenovic,“ informoval jeden z organizátorů Oldřich Bartošek.

V 18.45 začíná představení skupiny historického šermu Buhurt Jak sedlák o dobytek přišel. Porota pak vybere nejkrásnější čarodějnici. Program po 19.30 vyvrcholí ohnivou show. Kromě toho v obci probíhá už od 14 hodin výroba čarodějnic v sále ve Václavské ulici. Výtežek z prodeje výrobků získá křenovická mateřinka.

Také čarodějnice z Hvězdlic už mají nachystaná košťata. V 18 hodin budou mít slavnostní rej na místním hřišti.

Na programu je mimo jiné i přelet v hejnu a střízlivém stavu městysem, přistání na hřišti za garážemi, vaření lektvarů s ochutnávkou, veselice, soutěže, tombola. Zábava potrvá až do rána.

Také nesovičtí dobrovolní hasiči pozvali všechny čarodějnice na slet v obci. „Místo přistání bude v 17 hodin v areálu u kulturního domu, přistávací plocha bude připravena a označena. Všechny přítomné čarodejnice si můžou svá košťata dotankovat hned po přistání přímo v areálu. Na posilnění bude připravena čarodějná polévka a zabijačkový kotel. Věříme, že i letos se nám podaří všechny dámy s košťaty upálit a že nám žádná neodletí a tím neuděláme škodu okolním sborům. Takže všechny dámy, slečny, děvčata - nastartujte košťata, už se na vás těšíme,“ vyzval jeden z organizátorů akce Zdeněk Martinec.

Ohně zaplanou také na Drahanské vrchovině. Ve Studnicích začíná pálení čarodějnic od 19 hodin v hospodě Na Staré. Od 20 hodin si návštěvníci užijí diskotéku s Dj Matessem. Čarodějnice se slétnou také do Krásenska.

Vzhledem k extrémnímu suchu nabádají hasiči, aby byli lidé při pálení čarodějnic maximálně opatrní. Doporučují zajistit požární dozor nejlépe z členů sborů dobrovolných hasičů a akci ohlásit informačnímu a operačnímu středisku Jihomoravských hasičů.

Takzvané Pálení čarodějnic je starý pohanský svátek, původně oslava jara a plodnosti. Později lidé věřili, že na Valpuržinu noc pořádají čarodějnice svoje slety: sabaty. Na ochranu před nimi zapalovali na vyvýšených místech ohně.