O příliv nových obyvatel se částečně starají i obce. Mnoho z nich totiž obecní pozemky připravuje k výstavbě rodinných domů. „V letošním roce plánujeme dokončit zasíťování pozemků v lokalitě Za Kostelem. Tam by mělo vyrůst asi patnáct rodinných domů,“ řekl například starosta Křižanovic Lubomír Cenek.

Plusem obce je podle něj hlavně dobré dopravní spojení. „Máme dobrou dopravní dostupnost do Brna, takže si myslím, že to lidé ocení. Hodně lidí chce být sice co nejblíže městu, ale na druhou stranu musejí brát v úvahu ceny pozemků nebo domů, které jsou pochopitelně ve větší vzdálenosti příznivější,“ podotkl Cenek.

Ještě lépe s dostupností do Brna jsou na tom Holubice, které leží jen patnáct kilometrů od krajského města. „Přímé spojení na dálnici je největším plusem a zároveň největším minusem, protože dálnice má samozřejmě vliv na životní prostředí. Ale hlavně mladí lidé dálnici spíš oceňují,“ uvedl holubický starosta Stanislav Přibyl. Trochu problém mají Holubice s dopravním spojením do Vyškova, a to v případě autobusů hlavně o víkendech.

V Holubicích v posledních třech letech vyrostly dvě bytovky s téměř čtyřiceti byty, loni v prosinci navíc další developer začal v obci stavět několik rodinných domů. „Letos se bude stavět další bytovka, už běží územní řízení. Součástí stavby bude i cesta, která se napojí na silnici vedoucí od druhé bytovky a propojí ji tak se silnicí u kostela,“ dodal starosta.

Velkou část z nových přistěhovalců přivítal Slavkov u Brna, kde za posledních deset let přibyly skoro čtyři stovky lidí. „Samozřejmě jsme rádi, že se k nám lidé stěhují. Je to dané hodně tím, že Slavkov má vynikající dopravní dostupnost do Brna i Vyškova, je tu také velmi dobrá občanská vybavenost,“ podotkl starosta Slavkova Ivan Charvát.

Roli podle něj hraje i fakt, že Slavkovsko má z Vyškovska nejnižší nezaměstnanost. „V posledních letech se sem lidé stěhují i za prací, protože tu je hodně středních firem, u kterých nehrozí tolik propouštění jako u velkých,“ myslí si Charvát.

I letos se bude ve Slavkově stavět. „Soukromý investor staví domy v lokalitě nad Tyršovou ulicí a na Zelené Hoře. Tam se bude stavět i v následujících dvou letech, další tři bytové domy by měly přibýt ve Slovanské ulici. Věřím tomu, že se letos konečně také rozběhne dlouho plánovaná výstavba domů v lokalitě Zelnice, které až dosud bránila stavba protipovodňových opatření,“ dodal starosta.

Naopak přímo v okresním městě obyvatel ubylo, a to téměř o tisíc lidí. „Statistická čísla nejsou nijak tragická. V dnešní době je stěhování mnohem běžnější než dřív, tehdy byli lidé zvyklí zapustit kořeny na jednom místě a tam zůstat desítky let nebo celý život. Současný trend spíš odráží skutečnost, že lidé jsou mnohem ochotnější častěji měnit místo pobytu,“ myslí si mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Radnice se podle ní snaží podmínky pro život ve městě neustále zlepšovat. „Každý rok se tu postaví několik nových bytů, především díky soukromým investorům. Radnice výstavbu domů a bytů podporuje. Teď kromě jiného připravuje lokalitu na sídlišti Víta Nejedlého pro výstavbu rodinných domů. Městu nahrává i dobrá poloha,“ podotkla mluvčí.

Nárůst obyvatel Vyškovska je v porovnání s ostatními okresy Jihomoravského kraje třetí největší. Větší nárůst má jen Brno a okres Brno-venkov.