Provozování veřejných záchodků se prodražuje. Proto města improvizují. Například návštěvníkům Ivanovic na Hané slouží záchodky na autobusovém nádraží. „Od dřívějšího záměru zřídit mobilní toalety město upustilo. Každou středu, kdy do města přijíždí prodejci, jsou od osmi do čtrnácti hodin ještě otevřené toalety v kulturním době,“ uvedl tajemník Ivanovic na Hané Jan Kovář.

Pětitisícový Rousínov zase požádal o spolupráci podnikatele. „Lidé mohou bezplatně použít záchody v bistru v ulici Rudé armády nebo v prodejně Potraviny Enapo. K WC vedou směrové šipky. Samozřejmě také na městském úřadě jsou toalety k dispozici veřejnosti,“ informoval rousínovský místostarosta Jiří Petřík. Veřejné toalety vzniknou také v odbavovací budově nového rousínovského autobusového terminálu v dubnu 2010.

Horší situace je v šestitisícových Bučovicích. V centru sice slouží veřejnosti toalety v Katolickém domě, zatím ale stále neoficiálně. Nesplňují totiž evropské normy. S jejich plánovanou přestavbou město stále otálí. Vyšla by totiž podle starostky města Šárky Šilerové na staticíce korun.„Tuto investici jsme pro letošní rok odložili a upřednostnili jsme zabezpečení štítu střechy Katolického domu,“ uvedla starostka Bučovic Šárka Šilerová.

Také na autobusovém nádraží v Bučovicích veřejná WC nejsou. Dopravce se dohodl s majitelem tamního bistra, že umožní cestujícím přístup na jeho toalety. „Kvůli vandalismu o jiné variantě ani neuvažujeme,“ vysvětlil ředitel společnosti Vydos Igor Čeki.

Podstatně lépe jsou na tom návštěvníci Slavkova u Brna. Od pondělí do pátku tam fungují veřejné toalety v jedné části městského kina na Palackého náměstí. Večer je využívají návštěvníci kina. „V době konání městských oslav se jejich otevírací doba prodlužuje. Starají se o ně technické služby města,“ konstatoval slavkovský místostarosta Jiří Doležel. Roční provoz stojí město kolem dvou set pětašedesáti korun, přičemž tržba dosahuje maximálně patnáctitisícových částek za rok.

Mimo centrum mohou návštěvníci Slavkova zajít na toalety v občerstvení na autobusovém nádraží. „Majiteli platíme paušálně dvacet tisíc korun ročně za poskytnutí této služby kolemjdoucím,“ řekla Irena Hloušková ze slavkovských technických služeb. Další možností jsou toalety v areálu sportovního stadionu v klubovně tenisu, kterých využívají především sportovci a diváci sportovních utkání.

Situace ve Vyškově je podobná. Okresní město poskytuje oficiálně veřejné toalety v Dobrovského ulici. „Jejich provoz je ztrátový. Navíc vybavení veřejných WC často poškozují vandalové,“ posteskl si ředitel Správy majetku města Vyškova Milan Maštera. Podle něj je kapacita WC pro návštěvníky středu města dostatečná. „Pokryje i nárazový provoz v době trhů a poutí,“ dodal Maštera.

Horší je ale situace v zámecké zahradě. U lodžie se v létě pořádá řada kulturních akcí. „Byli jsme se podívat na podvečerní zpívání pěveckého sboru. Potřebovala jsem si odskočit na malou, a tak jsem musela uprostřed představení odejít. Velmi mě to mrzelo,“ řekla třeba turistka z Kroměříže Věra Odložilíková.

Lidé cestující přes Vyškov autobusem tento problém řešit nemusí. O toalety na autobusovém nádraží se stará společnost Vydos.

Hana Bajáková