Podle dnešních statistik ministerstva práce a sociálních věcí dosáhla v listopadu na Vyškovsku míra registrované nezaměstnanosti devíti procent, o měsíc dřív to bylo 8,6 procenta. Bez práce je 4044 lidí.

„Nárůst nezaměstnanosti jsme očekávali. Je důsledkem hned několika vlivů. Nejsou volná místa pro zaměstnance v průmyslu. Velice špatně hledají uplatnění absolventi, zůstávají v naší evidenci. Navíc pomalu končí sezonní práce,“ vypočítal ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Nezaměstnanost je podle dostupných čísel nyní nejhorší za několik let a podle Marka není v brzké budoucnosti důvod k optimismu. „Vzhledem k tomu, že sezonním pracovníkům budou končit smlouvy na dobu určitou a skončí také veřejně prospěšné práce, očekávám, že ke konci roku nezaměstnanost ještě vzroste,“ objasnil ředitel.

Vyškovsko je na tom nicméně stále ještě poměrně dobře ve srovnání s okolními okresy s výjimkou Brna a Brněnska. Než samotné počty nezaměstnaných je podle Marka možná ještě horší mizivá nabídka míst. Volných je jich jen sto dvanáct. To znamená, že na jedno připadá téměř sedmatřicet zájemců.

Neznamená to ale, že sehnat práci je zhola nemožné. „Vyplácí se vytrvalost. Teď jsme z evidence vyškrtli absolventa, který dlouho marně sháněl zaměstnání. Nevzdal se a najednou si mohl vybírat ze dvou pozic,“ uvedl příklad ředitel vyškovského úřadu práce.

Nezaměstnanost v okrese je dlouhodobě nejvyšší na Bučovicku, kde v některých obcích přesahuje i dvacet procent. Nejlépe je na tom naopak sousední Slavkov u Brna a okolí. Počet lidí bez práce ovšem už přes rok roste ve všech oblastech regionu.