VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Vyškovsku možná uhyne až polovina včelstev, med zdraží

Vyškovsko - Přesná čísla ještě nikdo nemůže říct, ale už z odhadů lze vyvozovat poměrně jasný závěr: takový úbytek včelstev jako nyní Česko už několik let nezažilo. V některých částech republiky se hovoří vyloženě o katastrofě, při níž někteří včelaři přišli prakticky o veškerý hmyz. Ačkoli na Vyškovsku není situace nejhorší, ani tamním chovatelům se úhyny nevyhnuly. Zima jim tak přinesla bídné završení celkově velmi slabého roku.

11.1.2015 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Charvát

„V některých oblastech republiky se hovoří o devadesátiprocentním úhynu. Od včelařů ze svého okolí mám zprávy, že na Vyškovsku jsou třiceti až padesátiprocentní. Není to ovšem definitivní, s přesnými čísly přijdeme až na jaře. Už teď ale můžu říct, že si osobně takto velké vymírání včelstev nepamatuji. Zkušení chovatelé hovoří o tom, že v této oblasti se něco podobného odehrálo naposledy v roce 1992," potvrdil včelař z Nemochovic Tomáš Hanousek.

Na to, že se situace může lišit takříkajíc úl od úlu, zase poukázal třeba vyškovský včelař Jaromír Tauš. „Včelí populace je oslabená, ale nejedná se o žádný extrém. Zatím oficiální informace nemám, výroční schůze svazu včelařů se teprve blíží a tam se budou hlásit počty. Platí ale, že obecně byl loňský rok z hlediska výnosů podprůměrný, a to také kvůli nedostatku nektaru a pylu," připomněl Tauš.

Pokud jde o úhyny, je podle Hanouska na vině především varroáza, mezi včelaři často skloňované slovo. Jedná se o infekční onemocnění způsobené druhem roztoče, který pochází z Indie. Tamní včely jsou proti němu odolné, evropské však nikoliv.

Také víc roztočů

V Česku se rozšířilo v 70. letech minulého století a od té doby pravidelně trápí i místní včelaře. „Úhyny přichází ve vlnách jednou za několik let, naposledy se tak stalo myslím v roce 2007. Většinou za to může souhra více okolností," nastínil předseda základní organizace včelařů ve Slavkově u Brna Jaromír Kyjovský. Jeho kolegům podle předběžných odhadů klesly počty včel o pětinu až čtvrtinu.

Podle něj na tom má podíl už minulá teplá zima. „Kvůli tomu začaly včely dřív plodovat a měly víc plodovacích cyklů. V tom důsledku a také kvůli panujícímu počasí vzrostlo množství roztočů. Proti nim se dá samozřejmě bránit léčivy, používá se třeba kyselina mravenčí. I když ale prostředky účinkují docela dobře, jejich efekt narušují divoké včely, které se dostávají do kontaktu s těmi v úlech a nemoc dál předávají," pokrčil rameny Kyjovský.

Nedostatek medu vinou špatného počasí, a tím pádem i jeho zdražování hlásili včelaři už v polovině loňského roku. Poklesy ve včelí populaci se na něm podepíší také. „Med ze dvora se dosud prodával průměrně za sto deset korun. Na trhu a v obchodech pak asi za sto padesát a na stáncích za dvě stě. Netroufám si tvrdit, o kolik se ceny zvednou, ale dojde k tomu určitě," naznačil Hanousek.

Dodal, že v Česku je jednoduše medu málo. Některým včelařům už nyní nezbývá než říkat, že med nemají, protože byl slabý rok, a ani mít nebudou, protože jim také pomřely všechny včely. A ne každý je bude chtít nahradit. „Poptávka po oddělcích od včelařů, kteří o všechno přišli, je, ale jen od některých. Někteří z těch starších jsou ale už znechucení a budou počet svých včelstev omezovat," upozornil Hanousek.

V tom s ním souhlasí například Ivan Jabůrek z Vyškova. „Měl jsem otce včelaře, takže problémy s varroázou nebo morem znám. Pokud je chovatel mladý, spálí chovy a začne znovu. V pětapadesáti ale už stěží. Pokud jde o cenu medu, mám štěstí, že mám přítele včelaře, prodává mi ho výhodně," řekl Jabůrek.

Autor: Adam Hrbáč

11.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik(15 000 Kč)

Technici zeměměřiči Geodet. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, ŘP sk. B, základní práce s PC, znalost programů Groma a Microstation výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: zaměstnanecké prémie, 7 dní dovolené navíc, Kontakt: Kadlec Luděk Ing., tel.: 777 187 301 nebo Ivo Štěpánek, tel: 774 452 143, Po-Pá 7-17 hod, e-mail: geomark@geomark.cz:. Pracoviště: Geomark, s.r.o. 001, Čsl. Červeného kříže, č.p. 964, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Luděk Kadlec, +420 777 187 301.

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní(20 450 Kč)

Specialisté v oblasti testování softwaru a příbuzní pracovníci Správce informačních a komunikačních technologií. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání VŠ, spolehlivost, samostatnost, zájem o práci a vzdělávání, vzdělání v oboru výpočetní techniky, §6 a 9 vyhlášky 50/1978 Sb., nebo předpoklad k získání, fyzická zdatnost (manipulace s výpočetní technikou a tiskárnami), ŘP sk. B (nutnost řízení služebního vozidla), trestní bezúhonnost, doporučené dovednosti: velmi dobrá znalost výpočetní techniky, schopnost samostatně instalovat operační systémy Windows a provádět jejich nastavení, schopnost samostatně provádět SW opravy operačního systému (Windows) a aplikačního SW, schopnost instalace počítačových periferií, schopnost samostané analytické práce při odstraňování HW a SW problémů, orientace v síťovém terénu, praxe v oboru nejméně 2 roky nebo ukončené vzdělání v oboru do 2 let (možno i bez praxe), Popis práce: PP na dobu určitou s následným prodloužením na dobu neurčitou, instalace a konfigurace operačních systémů a jejich nadstavby, multimediálních systémů, komunikačních systémů, grafických a kancelářských SW a jiných aplikací a nových prvků a modulů výpočetní techniky pro koncové uživatele, speciální a počítačové učebny a studovny, řešení HW a SW problémů u uživatelů IKT a v počítačových a trenažérových učebnách, realizace diagnostiky závad výpočetní techniky, provádění drobných oprav a přebírání techniky po provedených opravách, řešení přebírání, ověřování a uvádění do provozu nové výpočetní techniky od dodavatelů, po opravách, příprava a předávání materiálu do nadřízených skladů a rušících středisek, zajišťení podpory uživatelů výpočení techniky (Help-desk) v rámci VeV-VA, odpovědnost za vedení předepsané provozní dokumtace a správu centrálního uložiště dokumentace výpočení techniky dle platných zákonů a INA, realizace preventivních opatřeních a likvidace virové nákazy a ostatních napadení PC škodlivým kódem, poskytování odborné konzultační a poradenské činnosti, předpoklad provádění revizí elektrických zařízení, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na podnikové stravování, příspěvek z FKSP, Kontakt: Bouda Rudolf Ing., tel.: 973 450 839, 602 570 255, Po-Čt 7-16 hod, Pá 7-13:30 hod. Pracoviště: Vojenský útvar 1970 vyškov - velitelství výcviku, vojenská akademie, Víta Nejedlého, č.p. 691, 682 01 Vyškov 1. Informace: Rudolf Bouda, +420 973 450 839,602 570 255.

2475 - Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně(17 440 Kč)

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené Pracovník v sociálních službách, základní výchovná nepedagogická činnost. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17440 kč, mzda max. 25900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání SŠ s maturitou v sociálním oboru nebo absolvování akreditovaného rekvalifikačního kurzu (dle zákona o sociálních službách 108/2006 Sb.), kreativita s výtvarným materiálem, manuální zručnost v rukodělných činnostech, uživatelská znalost PC, praxe s lidmi s mentálním postižením a orientace v problematice cílové skupiny, zodpovědnost, spolehlivost, pečlivost, pracovitost, psychická odolnost, trpělivost, empatie, schopnost pracovat samostatně i v úzkém týmu, ochota učit se novým věcem, zkušenost s vytvářením dokumentace výhodou, hra na hudební nástroj výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, fixace získaných hygienických společenských a pracovních návyků u dospělých mentálně postižených uživatelů, rozvíjení pracovní aktivity, manuální zručnosti, poskytování komplexní obslužné péče o fyzicky a psychycky postižené uživatele, poskytování pomoci při vytváření základních sociálních a společenských kontaktů, posilování životní aktivizace uživatelů, Kontakt: Kratochvílová Petra Bc. DiS., tel.: 517 333 910, 601 392 741, 8-14 hod, e-mail: kratochvilova@socialnisluzbyvyskov.info. Pracoviště: Sociální služby vyškov, příspěvková organizace - denní stacionář, Purkyňova, č.p. 235, 682 01 Vyškov 1. Informace: Petra Kratochvílová, +420 517 333 910,601 392 741.

Výroba - Výroba Obsluha strojů(13 500 Kč)

Obsluha strojů v prádelnách a čistírnách Pracovník/ce prádelny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost, Popis práce: PP nebo DPČ na dobu určitou s možností prodloužení, nástup dle dohody, Zaměstnavatel nabízí: v případě DPČ 75 Kč/hod, u HPP plat dle praxe, příspěvek na stravování z FKSP (stravování v areálu nemocnice), Kontakt: Zapletalová Dagmar, tel.: 517 315 180, 6-14:30 hod, e-mail: zapletalova@nemvy.cz. Pracoviště: Nemocnice vyškov, příspěvková organizace, Purkyňova, č.p. 235, 682 01 Vyškov 1. Informace: Dagmar Zapletalová, +420 517 315 180.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Předseda ČOV Jiří Kejval.
102

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Miliony pro cyklisty. Stavbu nových cyklostezek podpoří krajské dotace

Blanensko, Vyškovsko - Další miliony letos poputují z krajské pokladny na stavby cyklostezek. Na jaře se dělníci pustí do práce ve Slavkově u Brna, co nejdřív chtějí začít i v Blansku.

Procházku vyškovským zooparkem provoněl čerstvě upečený chléb

Vyškov /REPORTÁŽ, VIDEO/ – Z čeho se dělá chléb? „Z mouky, vajíček,“ odpovídá jeden z chlapců, který se co nevidět pustí do pečení, na otázku pracovnice vyškovského zooparku Marcely Kopřivové. Ta v sobotu provází akcí Upeč třeba chleba…, která se odehrává v kuchyni tamního Hanáckého statku. Skupinku dětí, kterou má právě na starosti, překvapivě tvoří samí hoši.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT