Právě teď je zkoumá brněnský restaurátor Josef Červinka. „Doposud nejdůležitější zjištění je, že poslední velký restaurátorský zásah se konal v sedmdesátých letech minulého století. Od té doby se uskutečnily jen drobné opravy a sochy začínají dožívat. Momentálně před sebou máme ještě dva měsíce práce, kdy je budeme zkoumat detailně,“ přiblížil Červinka. A to za použití metody 3D skeneru, který barevně označí kritická místa.

Díky tomu pak vznikne projekt na obnovu a Slavkov začne shánět dotace. Kolik peněz bude potřebovat, zatím není jasné. „Řádově půjde o několik milionů korun,“ odhadoval Červinka.

53
soch a dalších objektů, které se nachází v areálu zámku, nyní zkoumá brněnský restaurátor.

Odborný průzkum město platí samo. „Z rozpočtu jsme na něj uvolnili půl milionu korun,“ sdělil slavkovský starosta Michal Boudný.

Zároveň připomněl, že Slavkov sochy získal loni. A to po víc než dvaceti letech, kdy neměly majitele. Město vyhrálo spor o vlastnictví vedený se státem.

Se zaplacením oprav můžou pomoci i obyvatelé a návštěvníci města. Slavkov odstartoval sbírku na záchranu soch. Číslo transparentního účtu zájemci najdou na jeho webu.

Přestože už je účet funkční, představitelé radnice sbírku oficiálně představí až zhruba za měsíc. Patnáctého září na koncertě folklorního souboru Ondráš. „Loni byl zdarma. Letos je pojatý jako benefiční. Jde o významné těleso, což považujeme za vhodnou příležitost, jak sbírku odstartovat,“ zmínil starosta.

Vstupné je sto korun a lidé si můžou kupovat lístky v předprodeji. „Devadesát procent z částky půjde na transparentní účet. Sbírka potrvá minimálně rok,“ přiblížila mluvčí města a zámku Veronika Slámová.

Co se týká dotací, podle Červinky je šance, že je Slavkov získá už příští rok.