S koncem roku se přiblížil i konec sezony zámků a jiných památek. Jejich pracovníci ale nezahálí, jak by se mohlo zdát. Pustili se do generálního úklidu.

Ne jinak je tomu i na zámku v Bučovicích, který se veřejnosti uzavřel až minulý týden. „Sezona nám skončila 31. října. Do úklidu jsme se ale nepouštěli, protože jsme se věnovali přípravě vánoční výstavy, která trvala od 16 až do 26. prosince. Na pořádek zaměříme pozornost až nyní,“ řekla kastelánka bučovického zámku Jana Burianková.

Podle jejích slov je nyní na úklid čas, který v sezoně nebyl. „Veškerý mobiliář očistíme a pozakrýváme. Udělají se i drobné opravy. Třeba dřevo ošetříme speciálními prostředky. Na jaře se potom pustíme do podlah, které jsou ale všude cihlové, jen v kapli jsou parkety,“ uvedla Burianková.

Od nové sezony ale čeká návštěvníky Státního zámku Bučovice překvapení. „Chystáme otevření nových prostor. Proto do nich budeme přes zimu shánět vybavení a zjišťovat, kde věci pořídíme,“ lákala kastelánka.

K tamnímu zámku nemyslitelně patří i zámecký park. O ten už ale nepečují. „Zahrada je přístupná celoročně. Není ale v našich silách se o ni starat i přes zimu. Lidé se do ní tedy dostanou jen tehdy, pokud je hezké počasí. Až asi v polovině února se začneme zabývat stříháním okrasných jabloní a na konci dubna živých plotů,“ doplnila Burianková. Podle jejích slov se veškerá práce na zámku dělí mezi šest lidí, kteří dělají prakticky všechno.

Sezona nedávno skončila i na slavkovském zámku, jehož pracovníci už také pilně uklízejí. „Začaly jsme leštit lustry, brousíme a poté leštíme parkety, umýváme a leštíme také nábytek a děláme vlastně veškerou údržbu a úklid na zámku,“ řekla pracovnice zámku Věra Marková, která má na starosti správu majetku.

Všechnu práci musí stihnout do konce března. „Nábytek nezakrýváme, protože otvíráme už koncem března. Čistíme také sklepy, i když je tam vlhko a není to snadné. Jednou za rok se uklízí i půdy, ale ne v zimě, protože jsou zamrzlé. Bude se také připravovat Napoleonská expozice, ale tu necháme na odbornících,“ uzavřela Marková.

Veřejnosti se zavřely i některé vyškovské památky. Některé ale přes zimu nevyžadují zvláštní péči. „Není přístupná Kaple svaté Anny ani radniční věž. Věž je otevřena pouze přes sezonu a v době konání akcí. U městské kašny se na zimu pravidelně vypouští voda a letos se u ní opravovala i izolace. Zvláštní zimní péči nevyžadují třeba sochy. Opravy jsou totiž plánované s předstihem,“ uvedla vedoucí Odboru školství, kultury a sportu vyškovského úřadu Petra Lakomá.

Oproti loňskému roku se ale veřejnosti neuzavře Větrný mlýn v Ruprechtově. Na Silvestra už je dokonce objednaná prohlídka. „Žádný velký úklid se na Větrném mlýnu nekoná, po každé prohlídce projdeme objekt a případně uklidíme. Na Silvestra nás od osmnácti hodin máme objednanou prohlídku dvanácti až patnácti lidí ze Slovenska. Je zde totiž k vidění výstava kreseb architekta Davida Vávry,“ informovala průvodkyně Marie Oujezká.

Té větší starosti než prach děla sníh. „Samozřejmě s obavami sleduji počasí. Pokud totiž v průběhu posledních dnů v roce nasněží, přibude mi práce s odklízením sněhu. Mlýn je totiž od silnice vzdálený sto padesát metrů. A už teď je zamrzlá brána,“ uzavřela Oujezká.

PETRA DAŇKOVÁ
ROMAN INDRA