Na nevítané návštěvníky v mlazinách jsou už připravení lesníci. „Krádeže stromků jsou prostě každoroční sezonní záležitostí. Pachateli jsou vesměs obyvatelé vesnic ležících v blízkosti našich lesů, v některých případech i naši bývalí zaměstnanci nebo lesní dělníci,“ shrnul šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík.

Doplnil, že jeho lidé kvůli zlodějům už nyní chodí do lesa častěji. „Revírníci jsou samozřejmě aktivnější,“ zdůraznil Pavlík.

Krádeže jsou mnohem častější v severních polesích na Drahanské vrchovině, než ve Ždánickém lese. Tam totiž už lesníci vysazují jen minimální množství jehličnanů. V lokalitě převažují původní listnáče, jako buk, dub a habr.

Zloději přitom nenadělají škodu jen tím, že ukradnou perspektivní strom. „Jde také o to, že často uřežou stromek na nejméně vhodném místě, kde se už nedá nic dosadit. Mezera tam pak bude dvacet let,“ vysvětlil lesní správce. Dodal, že největší škody vznikají na jedlových porostech, lidé ale kradou také borovice a smrčky.

Na krádeže stromků si posvítí také policie. Podle vyškovské policejní mluvčí Alice Navrátilové už nyní v lesích hlídkují policisté. Přistižení provinilci nevyváznou bez pokuty, která může dosáhnout až patnácti tisíc korun.