Kurz KOMANDO patří k nejnáročnějším a nejprestižnějším, pro vojáky je tak velkým lákadlem. „Svou tradicí navazuje na Úderný kurz organizovaný za druhé světové války kapitánem Josefem Otiskem pro příslušníky Československé smíšené brigády ve Velké Británii. Ten vycházel z výcviku Commandos, jehož se Otisk jako jediný Čechoslovák zúčastnil,“ vysvětlila mluvčí vojenské akademie ve Vyškově Monika Nováková.

V kurzu základní přípravy uspěla třicítka záložáků a dobrovolníků.
Ve vojenském kurzu uspěla ve Vyškově třicítka zájemců. Podívejte se na ně

Už po počátečním osmikilometrovém běhu s osmikilovou zátěží pokračovalo ve výběrovce dál čtyřicet uchazečů. Po prověření fyzické kondice se udrželo následující dny již jen pětadvacet vojáků, ti vyrazili také na hvězdicový pochod prověřující jejich znalosti a dovednosti. Závěrečné přezkoušení z taktického přesunu se později týkalo už pouze devítky.

K vrcholům patřily vojenské drily. Do plánovacího procesu postoupilo nakonec jen sedm nejúspěšnějších účastníků, které čekal mimo jiné ještě pětadvacetikilometrový pochod s dvaceti kilogramy v časovém limitu pět hodin. Zvládli ho v náročném kopcovitém terénu Drahanské vrchoviny, zatímco je v cíli čekal okamžitý test všeobecných znalostí. Ten jich absolvovalo všech sedm.