Jeden z nich se týká hřiště vedle školy ve vlastnictví místního Sokola, který nemá prostředky na jeho udržování. „Šest milionů korun město vynaloží na odkup nemovitých věcí sokolského hřiště včetně zpracování projektové dokumentace na rekonstrukci roky uvadajícího prostoru,“ uvedl mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí.

Nevyhovující podmínky žáků pro sportování jsou dlouhodobým terčem kritiky. „Měly by tam být na nějaké úrovni a tu teď areál Základní školy Tyršova určitě nemá. Je to škoda pro ty děti,“ zhodnotila například Gabriela Vašíčková z Vyškova.

Posun oceňuje člen školské rady a opoziční zastupitel Petr Hájek. „Problém se sportovním hřištěm školy se řeší již delší dobu. Potíže byly v dosažení dohody se Sokolem ohledně využití areálu pro školu,“ sdělil.

O definitivní dohodě se však zatím nedá mluvit. „Vše je ještě stále ve fázi jednání a vytváření dohod a smluv, ale zatím zásadní rozhodnutí nepadlo. Chtěli bychom to ještě v prvním čtvrtletí příštího roku dořešit,“ sdělila starostka Tělovýchovné jednoty Sokol Vyškov Charlotta Fialková.

Hájek doufá v úspěch. „Škola si to určitě po mnoha létech zaslouží konečně vyřešit, akorát je ještě otázkou kolik bude stát výstavba nového sportoviště na pozemcích stávajícího areálu sokolů,“ sdělil.

Plány města jsou rozsáhlejší. „Necelé dva miliony dále poputují na zpracování projektové dokumentace k první etapě stavby relaxačně vzdělávacího areálu školní družiny a klubu této základní školy. Vnímáme to jako velký nedostatek, který hodláme napravit,“ prozradil starosta Vyškova Karel Jurka.

Rychlejší uskutečnění plánů komplikuje radnici chybějící projektová dokumentace, která je vždy první fází. Podle vyškovských radních s ní muselo nynější vedení městského úřadu začínat úplně od začátku.

Město chce směřovat peníze i do dalších vyškovských škol. „Například Základní škola Nádražní chystá pokračování výměny oken z ulic Hřbitovní a Nádražní. Za bezmála čtyři a půl milionu dojde k výměně více než sto deseti kusů dřevěných oken,“ uvedl mluvčí úřadu Kočí.

Projekty zahrnuli radní do návrhu rozpočtu, který budou zastupitelé schvalovat v pondělí.