Lidem se to příliš nelíbí. „Každým rokem býval kontejner na sídlišti Víta Nejedlého, letos tu však nebude, zajímalo by mě proč,“ uvedla v diskuzi na stránkách města například Petra Gajdošíková. Kontejnery nebudou například ani na sídlišti Osvobození, Sochorově ulici a u dalších bytových domů.

Podle radnice je omezený počet kontejnerů daný menším rozpočtem. „Vzhledem k úsporným opatřením bude letošní sběr objemného odpadu jen v omezeném rozsahu. Kontejnery lidé najdou jen v místních částech s převažující zástavbou rodinných domků,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Město tak chce zvýhodnit obyvatele rodinných domů, kteří musí používat vlastní popelnice. „Snahou města je kompenzovat lidem, kteří užívají ke sběru směsného komunálního odpadu vlastní sběrné nádoby o objemu 110 nebo 120 litrů, skutečnost, že obyvatelé bytových domů si s tímhle dělat starost nemusejí. Jim totiž popelnice a kontejnery zajišťuje město,“ podotkla Bednářová.

Letos navíc nebude ani podzimní sběr objemného odpadu, který býval dříve běžnou praxí. „Vypustili jsme ho už loni na podzim a ani letos nepředpokládáme, že budeme přistavovat kontejnery. Jaro je v tomhle ohledu důležitější, je o to větší zájem a loni jsme nezaznamenali žádné výraznější stížnosti, že podzimní sběr nebyl,“ řekla mluvčí.

Méně kontejnerů

Svoz odpadů pro Vyškov zajišťuje firma Respono. „Myslím, že to letošní omezení počtu přistavovaných kontejnerů není tak zásadní. Navíc letos nebudou jen na místech, kde se dřív nevyužívaly naplno. U některých sídlišť býval odpad jen na dně kontejnerů, a proto město zřejmě usoudilo, že se to nevyplatí,“ myslí si vedoucí skládky v Kozlanech Marta Křížová, která poskytuje informace o letošním sběru.

Lidé, kteří letos kontejner na sídlišti nenajdou, můžou odvézt starý nábytek, koberce a matrace do sběrného dvora v Cukrovarské ulici. „Je tam otevřeno tři dny v týdnu a je tam zadarmo možné odložit nejen objemný odpad, jako je právě nábytek, ale i papír, sklo, kovy nebo biologicky rozložitelný odpad. Za poplatek například pneumatiky,“ podotkla Křížová.

Podle některých obyvatel Vyškova diskutujících na stránkách města však sběrné dvory problém neřeší. „Velké sběrné nádoby o objemu tisíc sto litrů u bytových domů v hojné míře zaplňují lidé, kteří v těchto domech nebydlí. Je běžnou praxí, že se odpad rozváží po kontejnerech u bytových domů, aby se nemuselo na sběrný dvůr. Kontejnery jsou tak přeplněné a obyvatelé bytových domů pak nemají kam odpad dávat. Je to neřešitelný nešvar, neboť kontejnery nejde zamykat a není je ani kam schovat,“ postěžoval si jeden z diskutujících. Pro tento problém zatím radnice řešení nemá.