Nádražní budova pamatuje už hodně a je to na ní vidět. Také čekat večer na vlak není nic příjemného, protože se na lavičkách u kolejí scházejí bezdomovci, kteří na okolí příliš ohledů neberou. Město i České dráhy však slibují, že se situace změní.
Vlakem do Vyškova přijel tento víkend například Daniel Bobek z Brna. „Přijel jsem sem po několika letech, chtěl jsem se podívat do dinoparku a zooparku, a přiznám se, že jsem úplně zapomněl, jak je to nádraží ošklivé. Myslím si, že hodně lidí, kteří do města přijedou poprvé, si tak o Vyškově neudělá dobrý první dojem,“ podotkl Bobek.
Podle něj je to škoda. „Jen pouhá rekonstrukce omítky a dřevěného zábradlí nádraží promění k lepšímu. Kompletní oprava by byla ovšem nejlepší řešení,“ myslí si Brňan.
Opravená restaurace
Vyškovský starosta Jiří Piňos problém se zanedbaným nádražím vnímá. „Budova není ve správě města, patří Českým drahám, které ji přímo provozují. Můžu však říct, že město má informaci, že začátkem příštího roku by se celá budova měla kompletně opravit. Nejen vnějšek, ale také celý vestibul včetně toalet a nádražní restaurace,“ řekl starosta.
Regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová plánovanou rekonstrukci potvrdila. „Momentálně se dokončuje projektová dokumentace. Následně vypíšeme výběrové řízení na zhotovitele. Půjde o komplexní rekonstrukci budovy, tedy opravu střechy, fasády, všech instalací, výměny výplní dveří a oken, izolací a podobně,“ upozornila Šubová.
Cestující na Vyškovsku se tak dočkají nové opravené budovy. „Nechceme dělat jen dílčí opravy, ale komplexně nádraží zrekonstruovat, aby odpovídalo potřebám všech cestujících,“ zdůraznila mluvčí.
Kolik bude rekonstrukce stát, zatím dráhy neví. „ Teprve jakmile vysoutěžíme zhotovitele, budeme vědět přesnou cenu komplexní opravy. Vzhledem k finančnímu plánu se chystáme s opravami začít v první polovině příštího roku, dokončení předpokládáme v roce 2013,“ dodala Šubová.
Ani kompletní obnova nádraží však zřejmě nevyřeší ještě jeden problém, který lidem vadí, a to jsou bezdomovci, kteří se tam obzvlášť v jarních a letních měsících rádi scházejí. „Bývají opilí a hluční a někdy přímo obtěžují cestující, kteří tam čekají na vlak. Samozřejmě chápu, že to lidem vadí, jenže my na ně bohužel nemáme páky,“ povzdechl si velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček.
Podle velitele jde stále o několik stejných lidí. „Jsou to pořád ti samí. Scházejí se v knihovně, tak je vykážeme do parku, jenže pak nám volají lidé, že se jich bojí. Pak se seberou a jdou na nádraží, kde se stejná situace opakuje. Jenže co máme dělat, když jim je v podstatě všechno jedno? Je to neřešitelná situace,“ dodal Sedláček.