Jaro totiž v této obci už celá léta oslavují svérázným způsobem: pochodem k lokalitě Žumpy. Nadšenci z občanského sdružení Drnka kdysi páchnoucí mokřad zaneřáděný vandaly a zemědělci vyčistili, takže se do něj právě na jaře vrací život hlavně v podobě zamilovaných žab. A to přece stojí za oslavu.

Reportáž

Namísto avizovaných dešťových přeháněk svítí sluníčko, což všem zlepšuje náladu. Skupina místních posílená ještě o dva autobusy studentů a vysokoškolských učitelů z Brna se vydává k „bažině“.

Kdo by čekal samé zapálené environmentalisty nebo dokonce bojovné ekology, ten by se zklamal. Lidé probírají ekonomickou krizi, pořady v televizi, nedělní oběd. Zkrátka samá běžná témata, globální oteplování a ničení deštných pralesů nikdo, alespoň v dosahu mých zvědavých uší, neřeší. Jsou mezi nimi mladí i staří, maminky s mrňaty v kočárcích, slečny a studenti, tátové od rodin i veteráni, kteří se už chlubí vnoučaty.

Někteří jsou z Drnovic, Vyškova a dalších obcí regionu, jiní přijeli opravdu zdaleka. „Je to pro mě relax, možnost, jak příjemně strávit víkend. O této akci mi řekla kamarádka, jsem tu s ní. Rozhodně jsem neváhala ani vteřinu, zaujalo mě to i proto, že už jsem se něčeho podobného účastnila,“ říká třeba studentka ekonomiky Veronika Rolná, která do Drnovic přijela až z Chuchelné na Opavsku.

Přicházíme k bažině a po krátkém úvodu, kterého se ujal předseda Drnky Pavel Klvač, přichází rovnou hned zlatý hřeb programu. Student JAMU Ondřej Landa se podle vlastních slov pokouší o dialog mezi člověkem a tělem a tělem a prostředím. Nevím jak jinak to popsat, než jako velmi pomalý skok do bažiny vyjádřený výrazovým tancem. Tak trochu nebo spíš hodně velký úlet. Ale lidé se baví.

Výbornou náladu má i hlavní protagonista tohoto nečekaného výstupu. „Bylo to úplně super. Nasávám tu atmosféru tohoto místa už od včerejška, přespal jsem tady. Voda byla studená, ale ne tak, jak jsem čekal. Byl jsem v ní, dokud tělo prostě chtělo,“ popisuje Landa, který vloni studoval u slavného japonského tanečníka jménem Min Tanaka. Jeho výkon všichni přítomní ocenili mohutným aplausem.

Chybět pak nesmí samozřejmě přípitek slivovicí a hymna místního už zesnulého pábitele Miroslava Daňka, kterou zazpívají studenti. „Jezdíme sem pravidelně v hojném počtu, dnes to byly dva autobusy. Mimo jiné také proto, že jsme měli možnost poznat Miroslava Daňka, jehož hymnu jsme teď slyšeli. Hlavně jeho postava nás pojí k Drnovicím,“ vyznává se z vřelého vztahu k rázovité postavičce známého drnovického aktivisty a básníka v jedné osobě vedoucí katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Zbyněk Ulčák.

Slova se pak ujímá rousínovský ornitolog Jiří Bartl. Popisuje život ptačích obyvatel mokřadu Žumpy: brhlíka a žluny, která se jakoby na povel dokonce ozývá zpovzdálí. Lidé mají zájem a neváhají znalého milovníka ptačí říše napomenout, aby mluvil hlasitěji. Nechtějí o nic z výkladu přijít.

Pouť končí návratem do Drnovic, nikoliv ovšem akce samotná. Zájemci se přesunují do kulturního domu, kde na ně čeká občerstvení, nechybí samozřejmě víno. Pozornost budí výstavy fotografií Pavla Klvače Podkarpatská Rus – pralesy, poloniny, lidé a cyklus zajímavých snímků z obcí mikroregionu Drahanská vrchovina nazvaný Pospolu. Jejich autory jsou studenti Fakulty sociálních studií brněnské univerzity. Hudbymilovné návštěvníky potěší vystoupení kapel Akord 58 a Suva Duajer.

Je celá tato akce jen recese a zábava, nebo má i jiný rozměr? „Samozřejmě, že je to taky oddech. Jsme rádi, že se potkáme, popovídáme si, popijeme vínečko. Vážím si ale toho, že při této příležitosti můžeme představit zajímavé studentské práce. Je to i o setkávání. Starostové a místní se můžou potkat s vysokoškolskými učiteli. Když sem přijede spousta lidí z Brna, je to určitý vzkaz pro Drnovické: Máte tu něco, co má hodnotu. A to není k zahození,“ nastiňuje předseda občanského sdružení Drnka Pavel Klvač.

Lidé jsou rozhodně spokojení. „Líbilo se mi všechno. Nejvíc ornitologická přednáška pana Bartla a taky mě moc zaujala výstava studentských prací,“ svěřuje se Veronika Rolná. Domů pojede tak jako spousta dalších spokojená a bohatší o nevšední zážitek.