Nádvoří zámku ve Slavkově u Brna tak v neděli rozzáří záplava jasně žlutých a oranžových dýní na už čtvrtém dýňobraní, které spolupořádá Dům dětí a mládeže Slavkov u Brna spolu se slavkovským zámkem. „Je to jedna z nejpopulárnějších akcí pro děti, kterou vůbec pořádáme, a zájem o ni v posledních letech neustále stoupal. Očekáváme účast zhruba pěti až šesti set návštěvníků,“ uvedl ředitel zámku Aleš Šilhánek.

Dýňobraní začíná na nádvoří zámku ve dvě hodiny odpoledne. „Pro děti je připravená výtvarná dílna, při které si budou dýně vydlabávat, vyřezávat, různě zdobit, malovat a podobně. Děti, kterým rodiče dýni neseženou, si ji můžou za symbolickou cenu koupit přímo na místě,“ lákal ředitel.

Vyrobené dýně pak děti můžou vystavit v podzemí slavkovského zámku. „Bude to o to efektnější, že je tam tma a v dýních se dají rozsvítit svíčky. Ale je to samozřejmě jen pro odvážné děti,“ usmál se Šilhánek. Kdo bude chtít, může si potom svou vlastnoručně vyrobenou dýni odnést domů. Pro lidi, kteří rádi zkoušejí nové chutě, zase bude připravené občerstvení vyrobené z oranžových plodů.

Podzim je kromě dýní spojený i s pouštěním draků, které si děti odjakživa vyráběly doma. Zavzpomínat na hodiny strávené běháním po poli můžou dospělí, kteří se v neděli odpoledne zúčastní drakiády v Prusích–Boškůvkách. děti se zase můžou utkat v několika soutěžních disciplínách.

Drakiáda začíná ve tři hodiny odpoledne. Papírové výtvory se vznesou nad kopcem podél polní cesty do Boškůvek. „Zájemci můžou kromě obyčejného pouštění draka soutěžit ve třech kategoriích. Jedna je soutěž o neoriginálnějšího doma vyrobeného draka, druhá o draka, který vzlétne nejvýš, a třetí o draka, který vzlétne nejrychleji,“ vysvětlila Kateřina Burešová z mateřského centra Prušánek, které drakiádu pořádá.

Podle odhadu pořadatelů přijde na akci kolem třiceti dětí plus jejich rodiče, kteří je doprovází. Konání drakiády ovšem závisí na počasí. „V případě opravdu nepříznivého počasí budeme muset akci posunout, ale snad nám počasí vyjde,“ doufá Burešová.

Hodová zábava

V dobré počasí doufají také organizátoři tradičních Císařských hodů, které v sobotu ve dvě hodiny odpoledne startují v Hruškách. Déšť by totiž příliš nepotěšil krojované účastníky průvodu, který odpoledne vyrazí na cestu po vsi. I přes případné rozmary počasí je však na večer nachystaná hodová zábava v sále obecní hospody od osmi hodin večer. K tanci zahraje návštěvníkům muzika Sobuláci ze Sobůlek.

Začátek října znamená také tradiční podzimní burzu v Bučovicích, kterou pořádá mateřské centrum WRTulka. „V sobotu od půl desáté ráno do půl dvanácté dopoledne a od jedné do pěti odpoledne bude otevřený bazárek ve velkém sále Katolického domu v Bučovicích,“ uvedla předsedkyně mateřského centra Petra Holoubková.

Prodávat a nakupovat se na burze budou všechny možné zimní a podzimní věci pro děti. „Je to hlavně oblečení a boty, ale také zavinovačky, povlečení, lehátka, brusle, sáňky, lyže a jiné sportovní potřeby, hračky, kočárky, vaničky, sedačky nebo židličky,“ vyjmenovala sortiment Holoubková.

Věci, které se nepodaří prodat, si pak jejich majitelé budou vyzvedávat v neděli od deseti hodin ráno do poledne. I nevyzvednuté věci však můžou někomu prospět, mateřské centrum je totiž věnuje na charitu.