Za dvoupokojový byt podle ní chtějí i dvanáct tisíc korun měsíčně. „Částky mi mnohdy připadly nesmyslné. Lépe vychází už i byty v Brně. Běžně se setkávám s nabídkami na pronájem dvoupokojového bytu za deset až dvanáct tisíc. A nejsou v tom poplatky za energie," poznamenala Čulajová.

Vyškovský makléř Pavel Křetínský její slova potvrdil. „Vždy záleží na poptávce a nabídce. Nyní poptávka značně převyšuje nabídku a byty ve Vyškově jdou na dračku. Protože je bytů ve Vyškově nedostatek, ceny samozřejmě rostou. K tomu se přidává i zvyšující se nájemné," vysvětlil odborník.

Cena bytů podle něj roste od poklesu v roce 2008. Naopak s domy to tak jednoznačné není. „U těch vždy záleží na více specifikách. Proto se v jejich případě nedá tak přesně srovnávat růst jako třeba u bytů. Když to ale vezmu globálně, tak i ceny rodinných domů rostou," upřesnil makléř.

Srovnání nájmů
∙ realitní kancelář Remax
- 2+1 Vyškov 10 000 Kč
- 2+1 Brno 7 500 Kč

∙ realitní kancelář Sreality:
- 2+1 Vyškov do 11 000 Kč
- 2+1 Brno do 12 000 Kč

Díky nízkým úrokům v bankách se podle makléře pro koupi domu nebo bytu rozhoduje stále víc lidí. Jít do nájmu se totiž podle něj vyplatí jen v případě, že v bytě člověk plánuje být krátkodobě. „Z dlouhodobého hlediska bych doporučil nákup nemovitosti. Díky nízkým hypotečním sazbám se to aktuálně vyplatí. Nikdo s jistotou nemůže říct, jak to bude vypadat s trhem za dva roky, ale i po pádu v roce 2008 se nemovitosti nedostaly pod hranici cen před deseti lety. Z toho plyne, že částky sice můžou spadnout, ale nepůjde o nic drastického," sdělil.

Růst cen vyškovských bytů navíc překonává i zvyšování cen v Brně. „Růst cen ve Vyškově je podle našich záznamů opravdu vyšší než v markantně větším Brně. Že by ale byty ve Vyškově dosáhly úrovně brněnských cen, to prozatím nepředpokládám," konstatoval makléř.

Lidé, kteří byty ve Vyškově pronajímají, jsou pak s vývojem spokojení. Třeba důchodkyně Antonie Slezáková. Ta sice podle svých slov ještě nájemné nezvýšila, ale v nejbližší době to plánuje. „Lidé mají víc peněz, a když jsou ochotní platit víc, je logické, že nájem zvýším. V současnosti mám jeden z nejnižších nájmů ve Vyškově," řekla Slezáková s tím, že navýšení nebude nijak závratné.

„Nicméně jsem do bytu investovala velké množství peněz a byla bych ráda, kdyby se mi to ještě vrátilo. Mám v plánu cenu zvednout na průměr, který ve městě je," dodala majitelka vyškovského bytu.